Polnord odzyska miliony z podatku

Izba Skarbowa w Gdańsku wydała decyzję o zwrocie nadpłaconego podatku  spółce Polnord za 1999 r. Deweloper otrzyma zwrot wpłaconych kwot wraz z oprocentowaniem nadpłaty w szacowanej wysokości ok. 3,3 mln złotych.

Autor: Propertynews.pl 06 marca 2017 10:14

Zobowiązanie podatkowe, które podlega zwrotowi związane było z kosztami poniesionymi przez spółkę Budownictwo Energetyczne Energobudowa, z którą Polnord połączył się w 2003 roku.  W 2006 dyrektor Urzędu Kontroli Skarbowej podjął decyzję o wyłączeniu z rachunku podatkowego części kosztów poniesionych przez Energobudowa w 1999 roku, zobowiązując Polnord, jako następcę prawnego spółki do uregulowania zobowiązania podatkowego powstałego w wyniku tej decyzji. Polnord wielokrotnie odwoływał się od tych decyzji, wskazując m.in. na przedawnienie zobowiązań z 1999 roku. 

W związku z wydanym w dniu 8 października 2013 r wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego SK 40/12 będącym podstawą do wznowienia postępowania dotyczącego zobowiązania podatkowego w podatku dochodowym od osób prawnych za 1999 r. Polnord uzyskał możliwość ubiegania się o zwrot przedawnionego zobowiązania podatkowego zabezpieczonego hipoteką przymusową.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Decyzją z 20 lutego 2017 roku Izba Skarbowa w Gdańsku potwierdziła stanowisko dewelopera, że zobowiązanie za 1999 r. przedawniło się, wydając stosowną i prawomocną decyzję o zwrocie nadpłaconego podatku wraz z odsetkami.

Nadpłata podatku dochodowego od osób prawnych wynosi ok. 1,4 mln zł, natomiast odsetki 1,7 mln zł, co da łącznie kwotę 3,2 mln zł.

- Cieszę się, z pozytywnego dla nas rozwiązania tej sprawy - mówi Dariusz Krawczyk, prezes zarządu Polnord. - Decyzja gdańskiej Izby Skarbowej jest w pewnym sensie symboliczna, pokazuje bowiem, że przedsiębiorcy nie są na bezwzględnie straconej pozycji w sporze z urzędnikami skarbowymi – dodaje prezes Polnordu.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych