Profbud debiutuje na rynku Catalyst

Z końcem sierpnia na rynku Catalyst zadebiutowały obligacje wyemitowane przez spółkę Infinity - spółki dominującej grupy Profbud. Jest to 131. emitent papierów dłużnych na rynku Catalyst oraz 13. debiut na tym rynku w 2021 roku.

Autor: housemarket.pl 10 września 2021 16:07

Spółka Infinity będąca emitentem obligacji tworzy grupę kapitałową działającą pod marką Profbud. Firma od ponad 11 lat prowadzi działalność deweloperską, realizując wysokiej jakości projekty w atrakcyjnych lokalizacjach, głównie na terenie Warszawy oraz Łodzi.

Dnia 26 sierpnia br. w siedzibie Giełdy Papierów Wartościowych odbył się uroczysty debiut obligacji dewelopera na rynku Catalyst. Spółka wyemitowała obligacje w publicznej emisji pozyskując 11 mln kapitału, które wprowadziła do giełdowego obrotu. Obligacje są oprocentowane według stopy zmiennej Wibor 3M, powiększonej o marżę w wysokości 4,65 proc. W wydarzeniu wzięli udział przedstawiciele GPW oraz Członkowie Zarządu firmy Profbud, w tym prezes Paweł Malinowski, który wygłosił przemówienie i przedstawił dalsze plany rozwoju przedsiębiorstwa.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Przyszłość jest barwna i ambitna. Na dzień dzisiejszy naszym celem w ciągu najbliższych 4 lat jest realizacja planu sprzedażowego na poziomie 500 mieszkań rocznie. Jeszcze w tym roku planujemy rozpoczęcie sprzedaży kolejnych pięciu projektów, z czego cztery znajdują się w Warszawie, a jedna w Łodzi. Bank ziemi przy założeniu sprzedaży 500 mieszkań rocznie mamy zapełniony na około 7 lat. Dziękuję wszystkim osobom, które były zaangażowane w przygotowanie obligacji oraz wejście na rynek Catalyst. Jest to kolejny kamień milowy w rozwoju naszej grupy i działalności firmy Profbud -  mówił prezes zarządu firmy Profbud.

Infinity jest 131. emitentem papierów dłużnych na rynku Catalyst oraz 13. debiutem na rynku w 2021 roku. Dla firm deweloperskich emisja obligacji korporacyjnych jest m.in. jednym ze sposobów na zdobycie środków pieniężnych do realizacji kolejnych inwestycji. Rynek to dla nich atrakcyjna przestrzeń, ze względu na większą elastyczność oraz efektywność wykorzystywanych środków. Jak tłumaczą specjaliści kapitał pozyskiwany z emisji obligacji może zostać efektywnie wykorzystywany przez kilka lat, a w razie potrzeby transferowany pomiędzy realizowanymi projektami, co w przypadku tradycyjnego kredytu nie jest możliwe. Emitując obligacje deweloperzy o ugruntowanej pozycji rynkowej nie muszą także wskazywać celu emisji np. z przeznaczeniem na powiększenie banku ziemi. Najczęściej firmy łączą więc oba sposoby finansowania – kredyty przypisują pod konkretne projekty, natomiast środki z emisji obligacji wykorzystują do uzupełniania braków.

Dodatkowo, jak wskazują specjaliści Domu Maklerskiego Navigator w swoim raporcie, sytuacja czternastu deweloperów mieszkaniowych z Catalyst po II kw. 2021 roku wygląda bardzo dobrze. Firmy deweloperskie znajdujące się na omawianym rynku znalazły nabywców na 6 310 lokali, co w porównaniu do I kw. 2021 roku daje wzrost na poziomie 2,3 proc. i aż 119 proc. porównując ten sam kwartał rok do roku. Wysoka podaż wynika m.in. z rekordowo niskich stóp procentowych oraz perspektywy silnego odbicia gospodarczego w kolejnych kwartałach. Duży wpływ na zainteresowanie Klientów zakupem mieszkań mają także banki, luzujące politykę kredytową i udzielające znacznie więcej kredytów hipotecznych.

Oczywiście koniunktura rynkowa w połączeniu z oprocentowaniem oferowanym przez emitenta wpływa na dużą ilość inwestorów chętnych na zakup obligacji deweloperów, traktowanych przez nich jako bezpieczne instrumenty inwestycyjne. Utrzymujący się trend sprzedażowy wpływa z kolei na deweloperów, którzy będą musieli zdecydować się na realizację nowych projektów inwestycyjnych. Co za tym idzie potrzebne będzie finansowanie i nowe emisje obligacji lub refinansowanie zapadających, do którego służy właśnie rynek Catalyst. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych