Rafał Wojtyna: ceny mieszkań rosną, ale wolniej niż przed rokiem

- Zainteresowanie mieszkaniami wciąż się utrzymuje, a ceny mieszkań w III kwartale nadal notowały wzrosty. Rosną one jednak wolniej niż przed rokiem - powiedział Rafał Wojtyna, dyrektor zarządzający RWP Development i RWJ Development.

Autor: housemarket.pl 16 grudnia 2020 14:25

Wzrost cen mieszkań w stosunku do II kwartału

Jak zaznacza Rafał Wojtyna, budownictwo mieszkaniowe w kontraście do wielu innych sektorów gospodarki prezentuje się całkiem dobrze. Pandemia od początku podsycała zainteresowanie posiadaniem własnego M, a klienci postrzegali go jako bezpieczną, namacalną lokatę kapitału w czasach kryzysu.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Zainteresowanie mieszkaniami wciąż utrzymuje się a rynek nieruchomości mieszkaniowych zalicza wzrost cen mieszkań w III kwartale br. Ceny transakcyjne mieszkań w całej Polsce pną się do góry. Rosną one jednak wolniej niż przed rokiem, czemu trudno się dziwić. Dla przykładu ceny mieszkań w Warszawie względem poprzedniego kwartału wzrosły od 0,8 proc. (dla mieszkań o powierzchni 80-100 mkw.) do 2 proc. (60-70 mkw.).

Mieszkanie w kredycie z rządową dopłatą

Rafał Wojtyna zauważa, że ogólnie deweloperzy budują mniej niż rok temu, ponieważ w porównaniu do 2019 roku popyt na mieszkania jest mniejszy.

- Tak jak zaznaczyłem - ogólnie, gdyż są oczywiście wyjątki. RWP Development właśnie rozpoczyna budowę już III etapu inwestycji Apartamenty Poligonowa, zaledwie 5 miesięcy po uruchomieniu I etapu. Przechodząc jednak do ogółu - zmniejszenie popytu na mieszkania (w stosunku do roku 2019) wiąże się z zagrożeniem utratą pracy i dotyczy osób zatrudnionych w branżach obarczonych większym ryzykiem bezrobocia. Co prawda banki złagodziły w ostatnim czasie restrykcje przy przyznawaniu kredytów hipotecznych, jednak wciąż spora liczba wniosków jest rozpatrywana negatywnie - powiedział Rafał Wojtyna.

W jego opinii, jeżeli chodzi o pomoc w uzyskaniu własnego mieszkania - to „budującą” informacją dla przyszłych mieszkańców - jest rządowy plan dopłat do mieszkań. Zostanie on skierowany do tych, dla których cena stanowi istotny problem w zakupie mieszkania. Osoby, których nie stać na zgromadzenie wkładu własnego, mają dostawać dopłaty, które pozwolą uzyskać minimalny wkład wymagany przez banki. Obecnie wkład własny to min. 20 proc. wartości lokalu.

- Bez wątpienia ten pomysł, gdy tylko wejdzie w życie, ma szansę ożywić nasz rynek - mówi Rafał Wojtyna.

Wymagania klientów naznaczone pandemią

Pandemia zmieniła oczekiwania klientów odnośnie mieszkań. Pragnienie kontaktu z przyrodą, własnego domu i ogrodu, zainteresowanie ekologią, zwiększona potrzeba poczucia bezpieczeństwa i komfortu wywołana zamknięciem w czterech ścianach sprawiło, że Polacy szukają mieszkań przestronnych, które oferują większy komfort mieszkania.

- Z naszego doświadczenia wynika, że zainteresowanie osób poszukujących własnego M koncentruje się coraz częściej wokół mieszkań dwupoziomowych, również mieszkań z antresolą – będących pewnego rodzaju substytutem domu w krajobrazie miejskim, zapewniających wygodę, dodatkowe metry i duże możliwości aranżacyjne. Można je znaleźć w Apartamentach Poligonowa i Apartamentach Sienkiewicza 44. Biorąc pod uwagę ekologiczny trend i potrzebę przebywania w naturze jaką wywołała pandemia – klienci zwracają również uwagę na obecność oraz wielkość balkonów, a także proekologicznych zielonych tarasów, które są przynależne do części mieszkań w naszych inwestycjach. Kolejną rzeczą przyciągającą uwagę przyszłych mieszkańców, szczególnie w przypadku naszej realizacji przy Poligonowej, są nowoczesne rozwiązania i dodatkowe udogodnienia tworzące tzw. inteligentny dom. Możliwość zdalnego zarządzania domowymi sprzętami, oświetleniem i energią, to atrakcyjna alternatywa dla tego, co znaliśmy do tej pory - podsumowuje Rafał Wojtyna. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych