Rafał Wojtyna, RWJ Development: nauczyliśmy się oczekiwać nieoczekiwanego

Deweloperzy przygotowują się na drugą falę koronawirusa. Jak przyznają, sytuacje wyjątkowe uczą ostrożności i gotowości na trudny czas. Rafał Wojtyna, dyrektor zarządzający RWP Developemnt i RWJ Development mówi o krokach podjętych na ewentualność kolejnych zawirowań na rynku.

Autor: housemarket.pl 13 października 2020 08:05

Jak oceniają Państwo pierwsze trzy kwartały 2020 roku?

Rzeczywistość pandemiczna w drugim kwartale br. zahamowała płynność działań we wszystkich sektorach gospodarki. Dotknęła ona również budownictwo. Obecnie śmiało możemy powiedzieć, że zainteresowanie mieszkaniami odbudowało się do okresu sprzed pandemii. Polacy w zakupie mieszkania upatrują bowiem namacalne zabezpieczenia – to swoista bezpieczna przystań dla kapitału. Dodatkowym czynnikiem motywującym nabywczo są rekordowo niskie stopy procentowe. Teraz dużą siłę popytu redukuje jedynie rygorystyczne podejście banków do udzielenia kredytów. Mówimy tu o zaostrzeniu polityki kredytowej, czyli podniesieniu wymaganego poziomu wkładu własnego, marży oraz ograniczeniu zdolności kredytowej.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jakie nastroje panują na rynku mieszkań w Polsce? Czy Polacy kupują mieszkania? Ludzie nadal obawiają się utraty pracy i drugiej fali wirusa. Wielu klientów może przełożyć plany odnośnie zakupu mieszkania.

Na rynku pierwotnym nie ma już kryzysu. Nieruchomości stają się dziś znacznie pewniejszym sposobem na ulokowanie pieniędzy niż lokata w banku. Aktualne realia mogą stanowić bodziec dla tych, którzy chcą bezpiecznie zachować swój kapitał w niepewnym czasie. Stąd też wyjściem z niepewnej sytuacji jest właśnie inwestycja zgromadzonych środków na depozytach bankowych w zakup nieruchomości. Analizując ostatni okres sprzedaży naszych realizacji - Apartamenty Sienkiewicza i Apartamenty Poligonowa - potwierdzam tezę, że rynek nieruchomości mieszkaniowych powrócił do okresu sprzed pandemii, a największym zainteresowaniem cieszą się kawalerki oraz mieszkania z ogródkami i tarasami. Jak wspominałem już wcześniej to banki istotnie zaostrzyły politykę kredytową – stając się tym samym problemem zarówno dla klientów jak i deweloperów - ponieważ wydłużyła się procedura kredytowa oraz wymogi. Jednak przy tak niskich stopach procentowych oraz wysokiej inflacji zakup mieszkania jest bez wątpienia atrakcyjną lokatą kapitału. Podsumowując - to dobry czas na zakup mieszkania.

Czy przygotowują się Państwo na ewentualność dłuższych zawirowań na rynku?

Zarówno w okresie zwiększonych obostrzeń jak i teraz prace budowlane w naszych inwestycjach postępowały i postępują zgodnie z harmonogramem. Nie odczuliśmy wcześniejszych zawirowań podczas ich realizacji. Jednakże sytuacje wyjątkowe uczą nas ostrożności i gotowości na trudny czas i tzw. oczekiwanie nieoczekiwanego. Zatem po pierwsze zintensyfikowaliśmy zakupy gruntów pod przyszłe budowy, a po drugie inwestycje dzielimy obecnie na etapy, nie realizujemy ich już w całości.

Nad czym Państwo aktualnie pracują? Jakich kolejnych inwestycji możemy się spodziewać?

Apartamenty Sienkiewicza i Apartamenty Poligonowa to nasze aktualne realizacje. Inwestycja przy ulicy Sienkiewicza 44 to wysokiej jakości projekt mieszkaniowy zlokalizowany w centrum Grodziska Mazowieckiego pod Warszawą - to kameralny, elegancki trzypiętrowy budynek z windą o oryginalnej architekturze i wyjątkowej kompozycji przestrzennej, który powstaje z myślą o stworzeniu wyjątkowej przestrzeni do życia i pracy. Budowa wystartowała w październiku 2019 r. a jej zakończenie zaplanowaliśmy na czerwiec 2021 r. Obecnie pracujemy również przy I i II etapie inwestycji Apartamenty Poligonowa. Realizacja odbywa się w Lublinie, i tam też powstaje 4-kondygnacyjny, wielorodzinny budynek mieszkalny, będący synonimem nietuzinkowego designu i nowoczesnych rozwiązań mających zapewnić komfort i wygodę mieszkańcom. Na każdym etapie inwestycji oddamy 41 mieszkań różnej wielkości o powierzchniach od 33,88 do 117,81 mkw. Obecnie przygotowujemy III etap tej inwestycji.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych