Rafał Wojtyna, RWJ Development: sprzedaż powraca na dawne tory

Rynek nieruchomości mieszkaniowych powraca do okresu sprzed pandemii. Największy kryzys minął - powiedział Rafał Wojtyna, dyrektor zarządzający RWJ Development i RWP Development. Dodał również, że największym zainteresowaniem wśród kupujących cieszą się kawalerki oraz większe mieszkania z ogródkiem lub tarasem.

Autor: housemarket.pl 17 sierpnia 2020 08:21

Rafał Wojtyna zaznacza, że Polacy kupują mieszkania - zarówno na potrzeby własne, jak też jako inwestycję.

- Analizując ostatni okres sprzedaży naszych realizacji - Apartamenty Sienkiewicza 44 i Apartamenty Poligonowa, można powiedzieć, że sprzedaż mieszkań powraca na dawne tory. Zainteresowaniem cieszą się kawalerki oraz mieszkania z ogródkami i tarasami. Zatem obserwujemy stopniowy powrót rynku do normalności - powiedział Rafał Wojtyna.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dodał także, że banki istotnie zaostrzyły politykę kredytową, podnosząc wymagany poziom wkładu własnego czy marże. Kupujący to w większości osoby osiadające gotówkę.

- Wynika to z faktu, iż oprocentowanie lokat spadło - zatem zakup mieszkania pozostaje długofalowo wciąż atrakcyjną inwestycją - wyjaśnia Rafał Wojtyna.

Zaznacza, że szukający wymarzonego „M” mają dziś większy wybór mieszkań o wyższym standardzie niż przed laty i znacznie częściej poszukują inwestycji zlokalizowanych nie w samych centrach dużych miast, ale w miejscach, gdzie jest dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa.

- Przyglądamy się i analizujemy nowe preferencje zakupowe Polaków. Dlatego do najnowszego projektu, który realizujemy w Lublinie wprowadziliśmy do apartamentów dwupoziomowych system Smart Home, który znacznie poprawia komfort mieszkania - powiedział Rafał Wojtyna.

Pytany o wahania cen mieszkań mówi, że czeka nas stabilizacja, a nie ich spadek.

- Jeśli ceny w ogóle spadną, to nie więcej niż o 10 proc. Po pierwsze dlatego, iż mieszkania będą istotną i w długim czasie atrakcyjną klasą aktywów, nieporównywalną do żadnej innej. Ponadto, wciąż mamy postępujący deficyt mieszkań, gdyż na tysiąc osób przypada 366 mieszkań, przy średniej europejskiej 460. Zatem naturalny popyt na nieruchomości mieszkaniowe w najbliższym czasie na pewno nie spadnie. Zaskakująco dobre są dane napływające z GUS o liczbie wydanych w czerwcu br. pozwoleń na budowę mieszkań - było ich o 19 proc. więcej niż rok wcześniej. To bardzo pozytywny sygnał dla rynku - podsumowuje Rafał Wojtyna.  

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych