Rafał Wojtyna, RWJ Development: trzeba działać tak, aby gospodarka mogła szybko się odbudowaćhousemarket.pl - 26 marca 2020 10:39


- W tej chwili najgorsza jest panika, a ważne by szybko się odbudować we wszystkich gałęziach gospodarczych. Realny wpływ sytuacji na rynek mieszkaniowy to wielka niewiadoma, gdyż nie wiemy jak ostatecznie zachowają się banki. Być może będą jeszcze ostrożniej podchodziły do przyznawania nowych hipotek, albo wręcz przeciwnie - będą chciały przyznawać chętniej nowe kredyty dla osób stabilnych finansowo - powiedział Rafał Wojtyna, dyrektor zarządzający RWJ Development.

Czy deweloperzy odczują skutki aktualnej sytuacji?

Ciężko teraz ocenić jak realnie zachowa się rynek. Ale jedno jest pewne - sytuacje kryzysowe zawsze należy mieć na uwadze, a w obliczu panującej pandemii z pewnością warto wiedzieć, że nieruchomość to zawsze pewna inwestycja, bo tego nie można stracić w przeciwieństwie do pieniędzy w banku. Wszelkie narzędzia bankowe mogą przestać przynosić zyski, a pozostawione pieniądze na lokatach mogą tracić na wartości. Co więcej, okresowy brak równowagi, może przyczynić się do nasilenia tendencji inflacyjnych. Ponadto szybkiemu osłabieniu złotego towarzyszą właśnie dramatyczne spadki na warszawskiej giełdzie. Wyjściem z sytuacji jest zakup nieruchomości. Moim zdaniem osoby z dostępnym portfelem będą chciały na pewno zakupić mieszkanie za gotówkę jako pewnik inwestycji. 

Jakie są Państwa największe obawy związane z sytuacją? 

Najgorsza jest panika, a ważne by szybko się odbudować we wszystkich gałęziach gospodarczych. Póki co jest to wielka niewiadoma, gdyż nie wiemy jak ostatecznie zachowają się banki, chociaż na razie wysyłają pozytywne sygnały, oferując odkładanie spłaty rat na pół roku. Być może banki będą jeszcze ostrożniej podchodziły do przyznawania nowych hipotek, albo wręcz przeciwnie - będą chciały przyznawać chętniej nowe kredyty dla osób stabilnych finansowo. Ważne, by wszystkie tzw. naczynie połączone współpracowały razem aby jak najmniej odczuć skutki obecnej sytuacji.

Jak wygląda teraz praca w  RWJ Development?

Musimy zaczekać jakiś czas aż epidemia ustanie. Obecna sytuacja nie sprzyja wizytom w biurach sprzedaży, dlatego działamy zdalnie. Ponadto zakup mieszkania to proces, zazwyczaj 4-6 miesięcy. Wiele osób z pewnością wykorzysta wolny czas na szukanie ofert w sieci i ich analizowanie. Dlatego stawiamy na e-commerce, a przede wszystkim na dobrą ofertę. Obserwujemy sytuację. Oczywiście zachowujemy wszystkie środki bezpieczeństwa, aby zgodnie z planem prac realizować budowę dwóch naszych inwestycji: Apartamenty Sienkiewicza 44 i Apartamenty Poligonowa.

Teraz ważna będzie współpraca z bankami, aby Polacy nie odkładali zakupu nieruchomości na bliżej nieokreśloną przyszłość...

Istotne będzie zbudowanie poczucia bezpieczeństwa przez Państwo. Dlatego dobrą wiadomością są na pewno pozytywne działania ze strony rządu o wsparciu małych i średnich przedsiębiorstw. Nie można dopuścić do załamania rynku, bo bez wsparcia przedsiębiorców może dojść do sytuacji, że firmy będą zmuszone zwalniać pracowników. Dlatego liczyliśmy, że rząd wprowadzi specjalną ustawę z publicznym wsparciem dla biznesu w zakresie podatków, ZUS-u, kredytów. Pakiet osłonowy dla przedsiębiorców będzie na pewno ogromną pomocą, czyli instrumenty na rzecz poprawy płynności finansowej firm, w tym wsparcie gwarancyjne oraz dopłaty do kredytów; ochronę i wsparcie rynku pracy, m.in. rozwiązania dla firm zmuszonych do przestojów.

Czy w obliczu aktualnej sytuacji zmierzają Państwo zmienić plany na ten rok?

Realizujemy 2 projekty - Apartamenty Sienkiewicza 44 w Grodzisku Mazowieckim, inwestycję która z pewnością stanowi nową jakość na tamtejszym rynku nieruchomości. Niebawem ruszymy z kolejnym projektem mieszkaniowym - Apartamenty Poligonowa w Lublinie. Obu inwestycjom przewodzi hasło „wyższy poziom nieruchomości”, gdyż część tych lokali będzie posiadać apartamenty dwupoziomowe. Tego typu mieszkania to zdecydowanie inne doświadczenie przestrzeni, która staje się inspirująca, nietuzinkowa i otwiera zupełnie nowy świat możliwości aranżacyjnych. Własne M z antresolą w roli głównej od razu zyskuje na ogólnym wyglądzie. Trudno się też dziwić, że tego typu mieszkania cieszą się szczególnym powodzeniem wśród osób związanych z branżą wnętrzarską i tych szukających modnego, niestandardowego aczkolwiek funkcjonalnego lokum. Antresola bowiem to nie tylko ciekawy pomysł na urozmaicenie przestrzeni to również konstrukcja bardzo funkcjonalna i zapewniające dodatkowe metry.