Raied Tanous, Asbud Group: nie liczy się ilość, a jakość

Asbud Group ten rok zalicza do udanych. Deweloper realizuje kolejne inwestycje i notuje zadowalające wyniki sprzedaży. Raied Tanous, prezes Asbud dodaje, że firma nie konkuruje na rynku nieruchomości liczbą sprzedanych mieszkań, ale jakością, wartościami i zrównoważonym budownictwem.

Autor: housemarket.pl 09 września 2020 08:32

Pierwsze trzy kwartały 2020 roku Asbud zamyka z zadowalającym wynikiem. Aktualnie deweloper komercjalizuje dwie nowe inwestycje mieszkaniowe w Warszawie, które oferują łącznie ponad 2 tysiące mieszkań. Central Garden położony jest  w warszawskim Śródmieściu, blisko stacji Metra Dworzec Gdański, natomiast dwie bliźniacze, 30-kondygnacyjne wieże Towarowa Towers rosną przy Rondzie Daszyńskiego.

- Pierwsze półrocze firma uznajemy za bardzo dobre. Widzieliśmy spadek sprzedaży w kwietniu, który był wynikiem pierwszej paniki po wybuchu pandemii oraz zamknięcia biur sprzedaży, jednak mieliśmy bardzo dobry początek roku. Powrót do dobrych wyników sprzedażowych notujemy od maja. Nie stawiamy na ilość, ale jakość. Celujemy w wielofunkcyjne, miastotwórcze projekty, które wyróżniają się jakością oraz przynoszą wartość dodaną miastu i jego mieszkańcom. Wybiera lokalizację w ten sposób, aby móc takiego rodzaju inwestycje realizować - wyjaśnia Raied Tanous, prezes Asbud Group.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pytany o to czy rynek zmienił się w ciągu tego roku i w jaki sposób, Raied Tanous wyjaśnił, że nie wątpliwie zmieniły się oczekiwania klientów nie tylko w stosunku do dewelopera, ale również funkcji samego mieszkania.

- Od wybuchu pandemii można zaobserwować zwiększone zainteresowanie lokalami z dodatkową przestrzenią zewnętrzną, jak przestronne balkony, ogrody i tarasy. Klienci poszukują również mieszkań z dodatkowymi pomieszczeniami, które mogłyby służyć, na przykład, jako przestrzeń do pracy. Nie zawsze jednak jest to związane ze wzrostem siły nabywczej klienta, a co za tym idzie, zainteresowaniem zakupem większego mieszkania - mówił Raied Tanous. 

W jego opinii, pogodzenie interesu dewelopera z oczekiwaniami klientów jest możliwe, ale tylko dla elastycznych firm, które są w stanie szybko dostosować się do zmieniających się warunków oraz preferencji nabywców.

- Jako Asbud wierzymy w elastyczne portfolio naszych inwestycji, jakość i lokalizacje w centrum miast, do tego sprawny zespół, którzy potrafi dostosować się do innowacyjnych zmian oraz krótki proces decyzyjny. Te atuty pozwolą nam utrzymać pozycję lidera na rynku - dodał Raied Tanous.

Przyszłość rynku mieszkaniowego na tle innych branż w opinii eksperta nie wygląda najgorzej. Nie da się zaprzeczyć co prawda, że ludzie obawiają się drugiej fali wirusa i utraty pracy. Wielu klientów może przełożyć plany odnośnie zakupu mieszkania. Zdaniem prezesa Asbud Group te obawy nie mają podstaw. 

- Powróciliśmy do poziomu sprzedaży sprzed wybuchu pandemii. Co więcej, w sytuacji obniżenia stóp procentowych, wiele osób kieruje się w stronę inwestycji w nieruchomości, które stanowią „bezpieczną przystań”. Od początku marca z lokat bankowych odpłynęło 53 mld zł, oznacza to, że ludzie szukają innych możliwości inwestowania. W najbliższych latach zapewne zostanie utrzymana tendencja nadwyżki popytu nad podażą, ceny nie spadną, a nawet mogą wzrosnąć. Warto wspomnieć, że rynek PRS może zrównoważyć wszelkie negatywne różnice na rynku sprzedaży - wyjaśnił Raied Tanous.

Dodaje, że deweloperzy muszą być przygotowani na większą elastyczność na rynku, co jest wynikiem nowych sytuacji, a także większych wymagań klientów. W tej chwili, utrudnieniem może być niska dostępność działek dla deweloperów oraz przedłużające się formalności (procedury administracyjne), na przykład w zakresie uzyskiwania pozwoleń na budowę, które zmniejszą podaż.

- Obecna presja na gospodarkę, słabsza kondycja rynku pracy, praca w trybie home office, niskie stopy procentowe, a także rosnące restrykcje banków w zakresie kredytów dla indywidualnych nabywców, skutkujące niższą zdolnością kredytową, znacznie wzmocnią rynek PRS. Wielu deweloperów i funduszy instytucjonalnych będzie zmotywowanych do wkroczenia na ten rynek - podsumowuje Raied Tanous. 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych