Rekordowy kwartał w historii Ronson Development

Ronson Development w czwartym kwartale 2016 r. osiągnął najlepszy w swojej historii wynik 275 sprzedanych mieszkań, co stanowi wzrost o 11 proc. w porównaniu z analogicznym okresem 2015 r. W całym 2016 r. Ronson sprzedał łącznie 821 lokali wobec 906 lokali sprzedanych w rekordowym 2015 r.

Autor: HouseMarket.pl/Bartosz Turek, Marcin Krasoń 05 stycznia 2017 10:13

Ostatni kwartał 2016 r. był również najlepszy w historii spółki pod względem liczby lokali przekazanych nabywcom. Ronson przekazał klucze do 275 lokali, o 12 proc. więcej niż w czwartym kwartale 2015 r. Liczba lokali przekazanych w czwartym kwartale br. była zatem dokładnie taka sama jak liczba lokali sprzedanych w tym okresie. W całym 2016 r. Ronson przekazał nabywcom łącznie 790 lokali, co stanowi wzrost o blisko 14 proc. r/r.

Rekordowa liczba przekazanych lokali

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Rekordowa liczba przekazanych lokali powinna przełożyć się na spodziewane znacznie wyższe wyniki finansowe w porównaniu z 2015 r. – i to bez uwzględnienia transakcji sprzedaży projektu Nova Królikarnia, sfinalizowanej w grudniu, oraz jej znaczącego pozytywnego wpływu na ubiegłoroczne wyniki finansowe.

– Ostatni kwartał 2016 r. był dla nas rekordowy zarówno pod względem sprzedaży, jak i liczby przekazanych lokali. Największą popularnością wśród nabywców niezmiennie cieszył się projekt City Link na warszawskiej Woli, w ramach którego w samym czwartym kwartale sprzedaliśmy 83 lokale, a w całym ubiegłym roku aż 237. Dużym zainteresowaniem cieszyły się ponadto warszawskie Espresso oraz poznańska Kamienica Jeżyce. Łącznie we wszystkich naszych projektach w 2016 r. sprzedaliśmy 821 lokali, czyli nieco mniej niż w rekordowym 2015 r., zgodnie z naszymi zapowiedziami po III kwartale ubiegłego roku. Spadek ten wynika głównie z tego, że w 2016 r. nie uruchomiliśmy projektu Marina Miasto we Wrocławiu, jak pierwotnie zakładaliśmy, a z projektem Miasto Moje na warszawskiej Białołęce wystartowaliśmy później niż planowaliśmy – powiedział Tomasz Łapiński, dyrektor finansowy Ronson Development.

Przekazane lokale

– Powodem do satysfakcji jest dla nas również przekazanie klientom 790 lokali w 2016 r. W samym czwartym kwartale wydaliśmy klucze do 275 lokali, co zarówno w ujęciu kwartalnym, jak i rocznym było najlepszym wynikiem w naszej historii. Przełoży się to na istotny wzrost przychodów Ronson Development w porównaniu z analogicznymi okresami 2015 r. W czwartym kwartale na wyniki pracował głównie drugi etap naszego bardzo rentownego projektu Moko w Warszawie, ukończony w listopadzie, a także pierwszy etap Kamienicy Jeżyce w Poznaniu, którego realizację zakończyliśmy jeszcze w III kwartale – dodał Tomasz Łapiński.

Pod koniec 2016 r. Ronson uzyskał ponadto pozwolenie na użytkowanie dla trzeciego etapu warszawskiej inwestycji Espresso oraz drugiego etapu poznańskiej Kamienicy Jeżyce, przy czym większość lokali wybudowanych i sprzedanych w ramach tych projektów zostanie przekazana i rozpoznana w wynikach finansowych w pierwszym kwartale 2017 r. Tylko w tych dwóch projektach na koniec 2016 r. znalazły się 254 lokale wybudowane i już sprzedane, a czekające jedynie na przekazanie klientom, co oznacza bardzo dobre perspektywy, jeśli chodzi o spodziewane wyniki finansowe za I kwartał 2017 r.

W 2016 r. Ronson zakończył realizację łącznie siedmiu projektów z 1054 lokalami. W tym samym okresie uruchomił siedem inwestycji obejmujących łącznie 975 lokali. Są to zarówno kolejne etapy wcześniej realizowanych projektów, czyli Espresso IV i City Link III w Warszawie, Chilli City IV i Młody Grunwald III w Poznaniu oraz Panoramika III w Szczecinie, a także zupełnie nowe inwestycje, czyli Nova Królikarnia i Miasto Moje w Warszawie.

Projekt Nova Królikarnia pod koniec ubiegłego roku został sprzedany na rzecz Global City Holdings za łączną cenę 175,1 mln zł w ramach transakcji, która umożliwiła GCH wyjście z akcjonariatu Ronson Europe. Szacowany zysk przed opodatkowaniem z tej transakcji w kwocie około 55 mln zł powiększy wyniki Spółki za 2016 r. Ronson będzie wciąż zarządzać projektem Nova Królikarnia, tj. jego dalszą realizacją i sprzedażą mieszkań, na zasadach komercyjnych.

Na koniec 2016 r. oferta Ronson Development obejmowała łącznie 980 lokali (930 lokali bez uwzględnienia Novej Królikarni).

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych