Robyg na wznoszącej fali

W pierwszym kwartale 2017 r. grupa Robyg zakontraktowała 937 lokali netto (z uwzględnieniem rezygnacji) w Warszawie i Gdańsku. W porównaniu do zeszłorocznego wyniku spółka zanotowała blisko 30 - procentowy wzrost.

Autor: HouseMarket.pl 05 kwietnia 2017 10:25

W całym 2016 r. grupa Robyg podpisała umowy na 2957 lokali – notując 27 proc. wzrostu w stosunku do 2015 r. Spółka szacuje, że w 2017 r. kontraktacja osiągnie poziom około 3300 lokali – przy zachowaniu dotychczasowych tendencji rynkowych. W tym samym okresie planowane jest przekazanie około 2500 mieszkań. Grupa Robyg zakłada natomiast znaczącą liczbę przekazań w przyszłym roku.

Firma prowadzi w Warszawie inwestycje w dzielnicach: Bemowo, Mokotów, Ursus, Wilanów, Wola, a w 2017 roku planuje uruchomienie kolejnych projektów – na Pradze Południe oraz Białołęce. W Gdańsku spółka posiada inwestycje w dzielnicach: Jasień, Letnica, Piecki-Migowo, Wrzeszcz, Zaspa oraz w planach Śródmieście.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- 937 lokali zakontraktowanych w ciągu pierwszych trzech miesięcy 2017 r. to sygnał, że na polskim rynku mieszkaniowym nadal istnieje duży deficyt lokali mieszkaniowych. W 2016 r. w sześciu największych aglomeracjach w pojawiło się w sprzedaży 65 tys. nowych mieszkań, jednak w Polsce liczba lokali przypadających na jednego mieszkańca wciąż jest zdecydowanie niższa niż średnia dla krajów UE. Utrzymanie dobrego tempa sprzedaży w kolejnych kwartałach może umożliwić grupie osiągnięcie zakładanego poziomu kontraktacji w wysokości 3300 lokali na koniec 2017 r. W tym kontekście kluczowe jest systematyczne wprowadzanie do oferty nowych inwestycji. Dzięki rozbudowanemu bankowi ziemi, deweloper jest w stanie stale dostarczać klientom nowoczesne projekty, które spotykają się z dużym zainteresowaniem z powodu dobrej lokalizacji oraz kompleksowego charakteru inwestycji – tak jak planowane na Pradze i Białołęce projekty, gdzie w sumie powstanie ok. 960 lokali – powiedział Oscar Kazanelson, przewodniczący rady nadzorczej Robyga.

Grupa osiągnęła w 2016 r. przychody w wysokości 517 mln zł (766 mln zł wliczając proporcjonalny udział z projektów joint venture), co oznacza wzrost o 8 proc. w porównaniu z rokiem 2015. Zysk netto przypadający akcjonariuszom jednostki dominującej wyniósł 109 mln zł, a EBIT 123 mln zł wobec 59 mln zł w 2015 r. (wzrost o 108 proc.) – najwięcej w dotychczasowej działalności firmy.

Grupa opublikowała również prognozy na 2017 rok. Spółka zakłada planowany skonsolidowany zysk netto przypisany akcjonariuszom spółki dominującej na poziomie 90 mln zł oraz uznanie w wynikach ok. 2500 lokali, z czego 1460 mieszkań z projektów realizowanych przez grupę kapitałową spółki i ponad 1 tys. lokali w ramach projektów joint venture.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych