Robyg rozdaje drzewka w Gdańskuhousemarket.pl - 07 czerwca 2021 16:05


Z okazji Dnia Środowiska ponad 100 sadzonek drzewek tlenowych Oxytree trafi do klientów Robyg. Celem akcji jest zwrócenie uwagi na problem wysokiej emisyjności gazów cieplarnianych.

Drzewo tlenowe to specjalna roślina, która dobrze adaptuje się do trudnych i zmiennych warunków atmosferycznych. Drzewa te są wytrzymałe na niskie i wysokie temperatury i mogą rosnąć na mniej urodzajnych glebach.

W ciągu zaledwie 6 lat osiągają 16 metrów wzrostu, a ich korony mają szerokość 10 metrów i zapewniają dobre schronienie w upalne dni. Co więcej, ścięte – odrastają, co najmniej 4 razy. Najbardziej efektownym elementem rośliny są jej ogromne, bo liczące 25-45 cm średnicy liście. To właśnie one odpowiadają za pochłanianie dużych ilości CO2 i uwalnianie tlenu do atmosfery.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Drzewka tlenowe przekazywane w ramach Dnia Ochrony Środowiska klientom Robyg w biurach sprzedaży to element konsekwentnej polityki dewelopera, który od lat prowadzi działania mające na celu ochronę zasobów naturalnych i bioróżnorodności.

Różnorodność w cenie

- Chcemy chronić różnorodność gatunkową, dlatego na naszych osiedlach dużą rolę odgrywa zróżnicowana roślinność: powstają m.in. łąki kwietne, kolorowe rabaty i osiedlowe parki. Z okazji Międzynarodowego Dnia Różnorodności Biologicznej przyłączyliśmy się też do akcji Polskiego Związku Firm Deweloperskich i Eco Avengers i zakupiliśmy domki dla owadów, które stanęły na naszych inwestycjach. W najbliższej przyszłości planujemy też montaż budek lęgowych dla ptaków - mówi Anna Wojciechowska, dyrektor sprzedaży i marketingu Robyg w Gdańsku i Poznaniu.

Zachowaniu bioróżnorodności służą również ogrody deszczowe, które powstają w inwestycjach Robyg. Ogrody pełnią też inną ważną funkcję – wspierają retencje i chronią zasoby wody, co ma kluczowe znaczenie dla zmian klimatu.

Kilka słów o wodzie

Ogrody deszczowe to małe zbiorniki retencyjne obsadzone roślinami hydrofitowymi – odpornymi na susze i okresowe zalewanie. Trafia do nich woda spływająca z dachów, chodników, ulic, parkingów i innych utwardzonych powierzchni oraz będąca efektem opadów. Jest tam czasowo gromadzona i stopniowo uwalniana do atmosfery. Ogrody deszczowe zasilają też w wodę sąsiadujące z nimi tereny zielone, zapewniając rosnącym tam roślinom dostęp do wody nawet w okresach suszy, które z roku na rok stają się coraz bardziej dotkliwe.

Retencję wody na osiedlach Robyg wspiera również niska i wysoka zieleń, montowane na elewacjach pnącza oraz dachy budynków zbudowane w technologii stropodachu odwróconego z powierzchnią żwirową, które dodatkowo również pozwalają zmniejszyć przegrzewanie oraz niwelują częściowo efekt tzw. miejskich wysp ciepła.

Śladem węgla

Aż 38 proc. globalnej emisji CO2 rocznie jest efektem działań sektora budowlanego – tym samym cała branża zostawia potężny ślad węglowy. Ślad węglowy to nic innego jak suma emisji gazów cieplarnianych (m.in. dwutlenku węgla), którą mniej lub bardziej świadomie generują ludzie, organizacje, wydarzenia i produkty. Tymczasem gazy cieplarniane przyczyniają się w znaczący sposób do napędzają zmian klimatycznych, których efektów doświadczamy w postaci gigantycznych pożarów lasów, huraganów, susz powodzi i innych ekstremalnych zjawisk.

- Zmiany klimatu są faktem, a ich wpływ na nasze życie coraz większy dlatego tak ważna jest intensyfikacja działań służących redukcji emisji CO2. W Robyg już na etapie projektu uwzględniamy rozwiązania, które ten ślad węglowy pozwalają minimalizować. By ograniczyć zużycie energii, montujemy trójszybowe okna i energooszczędne oświetlenie LED w częściach wspólnych, które zasilane jest energią pozyskaną za pomocą paneli fotowoltaicznych. W standardzie do każdego mieszkania oferujemy technologię Smart House firmy Keemple, która umożliwia m.in. zdalne zarządzanie urządzeniami oraz grzejnikami i pozwala obniżyć jej koszty nawet o 30 proc. Promujemy też na naszych osiedlach elektro- i mikromobilność - dodaje Anna Wojciechowska.