Rosnąca sprzedaż i rentowność. Dom Development podsumowuje III kwartały

Grupa Kapitałowa Dom Development po trzech kwartałach 2021 sprzedała 2972 lokale, co oznacza wzrost o 13 proc. r/r. Średnia wartość transakcji w III kwartale wzrosła do 667 tys. zł.

Autor: housemarket.pl 10 listopada 2021 09:44

  • W efekcie przekazania 2 521 lokali (+30 proc. r/r) w trakcie dziewięciu miesięcy 2021 roku, grupa rozpoznała blisko 1,5 mld zł przychodów ze sprzedaży (+30 proc. r/r).
  • Dom Development kontynuuje poprawę rentowności – marża brutto ze sprzedaży wyniosła w tym okresie 33 proc. (wzrost o 2 pp. r/r). Zysk netto Grupy wyniósł 286 mln zł, co oznacza wzrost o 63 proc. r/r.
  • Na koniec września 2021 r. grupa posiadała ponad 1 mld zł dostępnych środków finansowych, w tym 671 mln zł gotówki oraz 420 mln zł niewykorzystanych linii kredytowych.

Na koniec września 2021 roku grupa posiadała ponad 6,5 tysiąca lokali w budowie (+29 proc. r/r). W samym III kwartale Dom Development rozpoczął 6 nowych inwestycji (4 w Warszawie, 2 w Trójmieście). Mimo rekordowej skali działalności, dzięki własnemu generalnemu wykonawstwu, wszystkie inwestycje prowadzone są terminowo i przy utrzymaniu wysokiej rentowności. Grupa odnotowuje rosnący udział mieszkań droższych w strukturze sprzedaży. W trzecim kwartale aż 40 proc. sprzedaży stanowiły mieszkania o wartości powyżej 650 tys. zł, co potwierdza silną pozycję rynkową grupy.

CZYTAJ TEŻ: DOM DEVELOPMENT PODSUMOWAŁ III KWARTAŁ 

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Wysoki popyt na lokale grupy widoczny jest we wszystkich segmentach rynku. Jednocześnie silny popyt i opóźnienia administracyjne, szczególnie w Warszawie, skutkowały przejściowym spadkiem oferty na koniec września 2021. Jednocześnie grupa osiągnęła rekordowy potencjał przyszłych wyników – wartość przychodów do rozpoznania tj. lokali sprzedanych i jeszcze nie przekazanych klientom, przekroczyła 2,65 mld zł.

- W ciągu trzech kwartałów 2021 roku efektywnie wykorzystywaliśmy silny popyt we wszystkich segmentach rynku zwiększając zarówno wolumen sprzedaży, jak i jej rentowność. Choć obserwujemy presję na wzrost kosztów budowy, własne generalne wykonawstwo wspiera  marże naszych projektów. Wyzwaniem, z którym boryka się cały rynek, są opóźnienia administracyjne i trudności z uzyskiwaniem pozwoleń, w szczególności w Warszawie, co przekłada się na ograniczoną podaż oraz na dalszy wzrost cen. Rosnąca inflacja i niskie stopy procentowe, przy wciąż wysokiej dostępności kredytów hipotecznych, dodatkowo wspierają popyt na mieszkania przy niedostatecznej podaży. Klienci chronią oszczędności - udział klientów „gotówkowych” wzrósł do ok. 45 proc. ogółu transakcji w grupie. Mimo wyzwań rynkowych skutecznie rozpoczynamy  kolejne projekty, terminowo i z dobrą marżą realizujemy budowy o rekordowej w historii grupy skali i bez pośpiechu nabywamy kolejne grunty. Mamy silną pozycję finansową, co daje nam większy komfort w podejmowaniu decyzji o kolejnych inwestycjach - mówi Jarosław Szanajca, prezes zarządu Dom Development.

Wyniki finansowe

Dom Development odnotował w okresie dziewięciu miesięcy 2021 roku poprawę wyników na każdym poziomie rachunku zysków i strat. Dzięki wzrostowi rentowności, 30 proc. wzrostowi przychodów r/r towarzyszył wzrost zysku netto o 63 proc. do poziomu 286 mln zł.

Silny bilans, bezpieczna sytuacja finansowa wspierają rozwój grupy i wzrost skali działalności. Według stanu na koniec września 2021, grupa posiadała 671 mln zł, tj. o 185 mln zł więcej niż wartość jej zadłużenia z tytułu kredytów i obligacji, co przekłada się na ujemny gearing wynoszący -15 proc. Potencjał inwestycyjny grupy zwiększają dodatkowo niewykorzystane, dostępne linie kredytowe o wartości 420 mln zł.

Bank ziemi

Na koniec września 2021 roku grupa posiadała w banku ziemi grunty o potencjale wybudowania 16 775 lokali (wzrost o 27 proc. r/r). Dobra sytuacja finansowa, w połączeniu z silnym bankiem ziemi, pozwalają na elastyczność w działaniu oraz planowaniu inwestycji i kolejnych zakupów działek.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych