Rynek mieszkaniowy 2016 okiem dewelopera: To już nie jest „roller coaster”

2016 rok można uznać za jeden z najlepszych okresów dla deweloperów mieszkaniowych. - Rynek w ostatnim okresie ustabilizował się zarówno pod względem cen, jak i kosztów realizacji inwestycji. To już nie jest „roller coaster” z poprzedniej dekady – mówi dla HouseMarket.pl Michał Melaniuk, dyrektor zarządzający Cordia.

Autor: HouseMarket.pl 16 grudnia 2016 14:50

Dane z pierwszych trzech kwartałów wskazują, że to może być rekordowy rok pod względem sprzedaży.

- Cały czas obserwujemy wysoki popyt i sądzę, że jeszcze przez kilka lat będzie on się utrzymywał na wysokim poziomie, mimo, że po zmianach w programie MDM liczba wniosków zmalała o ponad 60 procent - mówi dyrektor zarządzający Cordia. - Myślę, że przez następne miesiące będziemy mieć do czynienia ze stabilizacją i dalszym dojrzewaniem polskiego rynku, choć rok 2017 może okazać się mniej spektakularny pod względem sprzedaży. Bez względu na wszystko, stabilizacja sprzyja kolejnym przemyślanym inwestycjom.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dobra passa nie jest jednak pozbawiona wyzwań. Największym, zdaniem Michała Melaniuka, było nadążanie za oczekiwaniami klientów. - Ci są zdecydowanie bardziej świadomi i wiedzą czego szukają. Widzimy również pewne różnice w oczekiwaniach pomiędzy poszczególnymi miastami, np. kwestia zamkniętej i otwartej kuchni. Ogólnym trendem jest funkcjonalność mieszkań. Klienci poszukują mieszkań o dobrym rozkładzie, umożliwiającym na mniejszej powierzchni wydzielenie kilku osobnych pomieszczeń. Myślę, że ten trend będzie się utrzymywał w najbliższych latach. To największe wyzwanie dla branży: budowanie funkcjonalnych mieszkań na stosunkowo niewielkim metrażu – uważa szef Cordii na Polskę.

Mijający rok był szczególnie ważny dla deweloperskiego ramienia Futureala. Po realizowanych z powodzeniem inwestycjach w Krakowie: Nowe Bochenka i Cystersów, Cordia weszła również na rynek w Warszawie.

- Rozszerzyliśmy zakres działania. Obecnie przygotowujemy kolejne inwestycje w nowych lokalizacjach w Warszawie i Krakowie – mówi Michał Melaniuk. - Finalizujemy trzy transakcje zakupu terenów pod nowe osiedla mieszkaniowe. Naszym celem jest stworzenie „banku” ziemi, dzięki czemu będziemy w stanie aktywnie konkurować świetnymi lokalizacjami. W najbliższych miesiącach planujemy uruchamiać kolejne inwestycje mieszkaniowe, m.in. na warszawskim Gocławiu i Mokotowie oraz Krakowie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych