Skanska przyspiesza w drodze do neutralności klimatycznej

Grupa Skanska od wielu lat systematycznie raportuje swój ślad węglowy, dzięki funkcjonującym i stale usprawnianym procedurom gromadzenia danych, wynikających z aktywności generujących emisje dwutlenku węgla do atmosfery. Poprzez ucyfrowienie w minionym roku procesów z tym związanych, możliwe stało się bieżące monitorowanie emisji CO2 we wszystkich obszarach działalności firmy, a także modelowanie przyszłości.

Autor: housemarket.pl 09 lutego 2022 13:58

  • Skanska od lat konsekwentnie dąży do realizacji Celu Klimatycznego, określonego dla wszystkich spółek Grupy.
  • Cel zakłada redukcję emisji dwutlenku węgla, za który firma jest odpowiedzialna, do 2030 roku o 50proc. (względem lat 2015 i 2020 – zależnie od źródeł emisji, tj. kategorii) oraz osiągnięcie w tym zakresie neutralności klimatycznej, a więc zerowych emisji netto, do roku 2045.
  • Skanska stworzyła cyfrową platformę analityczną, która pozwala na monitorowanie emisji CO2.

Pierwsza na świecie certyfikacja dla firmy budowlanej

Cel Grupy Skanska został pod koniec minionego roku uznany i potwierdzony przez Science-Based Target Initiative, jako zgodny z założeniami klimatycznego Porozumienia Paryskiego, zmierzającego do ograniczenia globalnego ocieplenia. Co istotne, była to pierwsza na świecie certyfikacja SCTI dla firmy budowlanej.
Science-Based Target Initiative to inicjatywa oparta na współpracy pomiędzy CDP, World Resources Institute, WWF oraz założoną przez ONZ – organizacją Global Compact, skupiającą liderów zrównoważonego biznesu. Głównym celem SBTI jest definiowanie i promowanie najlepszych praktyk w zakresie redukcji emisji CO2 oraz pomaganie firmom, które wyznaczają cele klimatyczne w zgodzie z najnowszymi osiągnięciami wiedzy naukowej.
Certyfikacja SBTI, czyli uznanie Celu Klimatycznego firmy, jest gwarancją, że jego określenie i realizacja prowadzone są w oparciu o najlepszą wiedzę naukową i cyklicznie monitorowane.

CZYTAJ TEŻ: SKANSKA RUSZA Z EKOLOGICZNĄ INWESTYCJĄ W KRAKOWIE 

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Platforma, która monitoruje wszystkie emisje spółki mieszkaniowej Skanska

Skanska Residential Development Poland na bieżąco śledzi postępy działań w ramach wyznaczonego Celu Klimatycznego grupy, dzięki systematycznemu raportowaniu śladu węglowego całej organizacji.

- W ubiegłym roku stworzyliśmy cyfrową platformę analityczną, która pozwala na monitorowanie wszystkich naszych emisji CO2. Dzięki temu w jednym miejscu gromadzone są informacje o wskaźnikach z każdego obszaru działalności firmy – zarówno te dotyczące codziennego funkcjonowania biznesu jak zużycie energii w biurach, ogrzewanie budynków biurowych, emisja CO2 spowodowana delegacjami i podróżami służbowymi, zużycie energii na placach budowy oraz – a właściwie przede wszystkim – wskaźniki efektywności energetycznej naszych projektów – wyjaśnia Artur Łeszczyński, manager ds. rozwoju biznesu w spółce mieszkaniowej Skanska. – Pozwala nam to obserwować całościowy obraz sytuacji, w której w danym momencie znajduje się nasza firma, analizować poszczególne okresy oraz prognozować i modelować przyszłość – dodaje.

Dane zebrane przez spółkę dzielone są na trzy główne kategorie, w oparciu o międzynarodową metodologię Greenhouse Gas Protocol (GGP), czyli globalny standard pomiarów i zarządzania emisjami gazów cieplarnianych, dedykowany zarówno dla biznesu jak i sektora publicznego.

Kategorie te obejmują: emisje bezpośrednie, czyli te pochodzące z posiadanych lub kontrolowanych źródeł energii; pośrednie – powstałe na skutek używania zakupionej energii elektrycznej i cieplnej oraz emisje pośrednie, nieuwzględnione w poprzedniej kategorii – czyli takie, które wygenerowały np. delegacje, podróże służbowe pracowników i użytkowanie produktów sprzedawanych przez organizację. - Dzięki przyjętej metodologii, podczas analizowania konkretnych wskaźników, wiemy, że patrzymy na stan rzeczy, którego fundamentem są precyzyjne liczby – mówi Artur Łeszczyński ze spółki mieszkaniowej Skanska.

Zielona certyfikacja i odnawialne źródła energii

Realizacja Celu Klimatycznego to nadrzędny priorytet spółki mieszkaniowej Skanska. Jego realizacja to przede wszystkim maksymalizacja efektywności energetycznej każdego budynku, który jest projektowany i dostarczany klientom. Między innymi dlatego każda z inwestycji Skanska Residential Development Poland certyfikowana jest w systemie BREEAM (w ubiegłym roku firma uzyskała sześć certyfikatów dla swoich inwestycji), a poziom certyfikacji nowych projektów jest konsekwentnie podnoszony.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych