Spadek sprzedaży w Lokum Developer

Lokum Deweloper, oferujący mieszkania o podwyższonym standardzie we Wrocławiu i Krakowie, w pierwszym półroczu 2022 roku podpisał 177 umów deweloperskich i przedwstępnych, odnotowując spadek o 53 proc. w stosunku do analogicznego okresu w roku poprzednim.

Autor: housemarket.pl 06 lipca 2022 16:01

  • Lokum Deweloper, w pierwszym półroczu 2022 roku podpisał 177 umów deweloperskich i przedwstępnych.
  • Według stanu na koniec czerwca br. grupa miała także zawarte 73 umowy rezerwacyjne (wzrost o 11 proc. r/r).
  • W pierwszej połowie roku klientom przekazano 91 lokali (-70 proc. r/r).

W samym II kwartale 2022 roku umowami deweloperskimi i przedwstępnymi zostały objęte 104 lokale (wobec 240 lokali w tym samym okresie rok wcześniej), z czego 68 we Wrocławiu oraz 36 w Krakowie. Ta liczba umów jest wyższa o 42 proc. od wyniku za I kwartał br., w którym Lokum Deweloper zakontraktował 73 mieszkania. W okresie od początku kwietnia do końca czerwca deweloper przekazał klientom 28 mieszkań w inwestycjach wrocławskich i krakowskich.

Po pierwszym półroczu br. Grupa zrealizowała potencjał rozpoznań na 2022 rok w 59 proc., co stanowi 746 lokali, które zostały rozpoznane bądź są objęte umowami deweloperskimi, przedwstępnymi i rezerwacyjnymi.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Sytuacja osób pragnących zaspokoić swoje potrzeby mieszkaniowe jest dziś nie do pozazdroszczenia. Duży wzrost stóp procentowych i odnowiona, rygorystyczna rekomendacja KNF dotycząca badania zdolności kredytowej uniemożliwiają zakup mieszkań na kredyt. Pozostaje najem, który w tych okolicznościach intensywnie drożeje. Na rynku pierwotnym zakupów dokonują dziś w zasadzie tylko osoby o wysokich zarobkach lub dysponujące gotówką. W części są to zakupy inwestycyjne, a z uwagi na rosnące stawki najmu i ceny mieszkań grupa ta może liczyć na dobry zwrot zainwestowanych środków. Jednocześnie wysokie koszty materiałów, wynagrodzeń, gruntów pod zabudowę czy finansowania inwestycji uniemożliwiają deweloperom osiągnięcie sensownej rentowności nowych projektów. Nic więc dziwnego, że coraz więcej firm nie decyduje się na ich uruchomienie. Spodziewam się, że w perspektywie trzech-czterech kwartałów obniży to wielkość oferty do na tyle niskiego poziomu, by dać impuls do wzrostu cen mieszkań, który umożliwi uruchomienie zamrożonych projektów - przewiduje Bartosz Kuźniar, prezes zarządu Lokum Deweloper.

W II kwartale br. Grupa Lokum Deweloper wprowadziła do sprzedaży 341 lokali, poszerzając ofertę o kolejne etapy inwestycji Lokum Verde i Lokum Porto we Wrocławiu oraz Lokum Salsa w Krakowie. Na koniec czerwca 2022 roku w ofercie Lokum Deweloper znajdowały się 724 lokale, w tym 108 mieszkań zrealizowanych i gotowych do odbioru, 264 lokale, których budowa zakończy się w 2022 roku oraz 352 lokale, których oddanie zaplanowane jest po 2022 roku. Z końcem drugiego kwartału br. Grupa prowadziła budowy obejmujące 1655 lokali.

Lokum Deweloper dysponuje bogatym bankiem ziemi we Wrocławiu i Krakowie, o łącznej powierzchni około 84 ha, co pozwala na realizację blisko 16 tys. lokali.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych