Strata w segmencie hotelowym wpłynęła na wyniki J.W. Construction

W I półroczu br. Grupa J.W. Construction osiągnęła przychody ze sprzedaży na poziomie 163,0 mln zł, co oznacza ich wzrost o 138 proc. w porównaniu z analogicznym okresem ubiegłego roku. Firma wypracowała zysk brutto ze sprzedaży w wysokości 21,1 mln zł oraz wykazała stratę netto na poziomie – 9,7 mln zł.

Autor: Housemarket.pl 27 sierpnia 2021 09:17

Spółka ma bardzo dobrą płynność finansową. Pomimo wcześniejszej, całkowitej, przedterminowej spłaty obligacji do podmiotów zewnętrznych, w marcu 2021 r., na rachunkach bankowych, na dzień 30.06.2021 r., posiadała 153,6 mln zł.

- Osiągnięty wynik nie odzwierciedla rzeczywistej kondycji Spółki, bowiem na wyniki finansowe największy wpływ miał cykl realizacji projektów budowlanych, ale także sytuacja w ważnym dla firmy segmencie hotelowym i wydarzenia jednorazowe. Grupa przekazała w I półroczu 329 lokali i tylko te przekazane mają odzwierciedlenie w wyniku finansowym. Tymczasem ponad 2 tysiące lokali sprzedanych, ale nieprzekazanych, w tym 1.500 lokali z osiedla Bliska Wola, znajdzie swoje odzwierciedlenie w wynikach najbliższych okresów rozliczeniowych, co powinno w zasadniczy sposób zmienić ich obraz. Grupa, realizując rozpoczęte projekty, posiada duży potencjał związany z możliwością rozpoznania wyników finansowych w najbliższych okresach rozliczeniowych jak i kolejnych latach - komentuje Małgorzata Szwarc-Sroka, członek Rady Nadzorczej J.W. Construction Holding . - Zgodnie z zasadami rachunkowości dotyczącymi działalności deweloperskiej, przychody i zyski pojawiają się w rachunku wyników po zakończeniu budowy i przekazaniu lokali klientom. Oprócz wspomnianych już ponad 2 tysięcy lokali, Spółka, na bazie posiadanego banku ziemi, zamierza w najbliższym czasie uruchomić projekty deweloperskie na ponad 3360 lokali. Posiadany bank ziemi, Grupa posiada działki w Warszawie, Szczecinie, Chorzowie i Krakowie, pozwala na geograficzną dywersyfikację prowadzonych inwestycji.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 - Na wynik finansowy za I półrocze 2021 istotny wpływ miała strata, jaką ponieśliśmy w segmencie hotelowym. Spółka zarządza pięcioma hotelami i aparthotelem, w których jest 2404 miejsc noclegowych i 3060 miejsc konferencyjnych, a zlokalizowane w nich restauracje dysponują ponad 1600 miejscami dla klientów. Decyzją rządu hotele były zamknięte przez niemal pięć pierwszych miesięcy bieżącego roku, i pomimo bardzo dobrych wyników jakie osiągają od momentu uruchomienia działalności, czyli dopiero od czerwca, i doskonałego stanu rezerwacji na najbliższe miesiące, nie zdołały odrobić strat z początku roku - dodaje Małgorzata Szwarc-Sroka.

Jak zaznacza, rynek mieszkaniowy, z uwagi na utrzymujący się wysoki popyt, przeżywa okres dobrej koniunktury. Niskie stopy procentowe i wysoka inflacja napędzają popyt na mieszkania w stopniu przewyższającym podaż. Nadal szybko znikają z oferty mieszkania mniejsze, kupowane w celach inwestycyjnych. - Obserwujemy duże zainteresowanie domami jednorodzinnymi, które stawiamy w podwarszawskim osiedlu Villa Campina. Przewidujemy, że dzięki inwestycjom, które wprowadziliśmy na rynek w tym roku: Osiedle Horizon w Gdańsku, Pileckiego 59 w Warszawie i Osiedle Kościuszki w Chorzowie, a także nowym projektom, które uruchomimy w II półroczu m. in. w Szczecinie - osiedle Nad Odrą i Pruszkowie, będziemy mogli z powodzeniem odpowiedzieć na zapotrzebowanie rynku - mówi.

Ponadto, bardzo dobre wyniki hoteli od momentu wznowienia ich działalności są pomyślnym prognostykiem na najbliższe okresy, o ile oczywiście nie będzie nowych obostrzeń.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych