Świetny 2020 w Dom Development

Dom Development w 2020 roku wypracował rekordowe wyniki finansowe. Grupa zwiększyła skalę działania i rentowność. Rozpoznała 1,8 mld zł przychodów ze sprzedaży (+9 proc. r/r) w efekcie przekazania 3 006 lokali (-14 proc. r/r) i  odnotowała 18-proc. wzrost zysku netto do rekordowego w historii poziomu 302 mln zł.

Autor: housemarket.pl 12 marca 2021 16:46

Sprzedaż netto wyniosła w 2020 roku 3 756 lokali netto (+3 proc. r/r), a jej wartość wzrosła o 10 proc. do 2,1 mld zł.

W samym czwartym kwartale 2020 Grupa przekazała zgodnie z planem 1 073 lokale, rozpoznając przychody ze sprzedaży o wartości 680 mln zł, i wypracowując 127 mln zł zysku netto (+48 proc. r/r). Sprzedaż netto w IV kwartale osiągnęła rekordowy w historii poziom 1 130 lokali (+17 proc. r/r).

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Grupa w 2020 roku wprowadziła do realizacji rekordową w swojej historii liczbę lokali: 4054 na 39 projektach. W efekcie na koniec roku posiadała 5 298 lokali w budowie w 20 lokalizacjach na terenie trzech aglomeracji: Warszawy, Trójmiasta i Wrocławia.

Biorąc pod uwagę wypracowane wyniki oraz solidny bilans grupy, zarząd zarekomendował wypłatę rekordowej dywidendy 10 zł na akcję, jednocześnie przeznaczając część zysku grupy na wzmocnienie bilansu.

Grupa w 2020 roku zwiększyła udziały na każdym z rynków działalności, na koniec roku wyniosły one 12% w Warszawie i Trójmieście oraz 5 proc. we Wrocławiu. Jednocześnie Grupa umocniła swoją pozycję w segmencie mieszkań o podwyższonym standardzie – w 2020 roku aż 44 proc. stanowiły lokale o wartości ponad 550 tys. zł. Średnia wartość transakcji w Grupie w 2020 wyniosła 598 tys. zł.

- Nasza szybka i zdecydowana reakcja na epidemię COVID-19 ograniczyła ryzyka z nią związane i jej wpływ na działalność operacyjną. Miniony rok obfitował w nowe wyzwania, ale był także czasem wielu szans i możliwości, które w moim przekonaniu dobrze wykorzystaliśmy. W efekcie nie tylko odnotowaliśmy rekordowe wyniki finansowe ale i uruchomiliśmy największą w naszej historii liczbę nowych inwestycji. W 2020 roku udało nam się pogodzić wysoką rentowność, wzrost skali oraz bardzo silny bilans z wypłatą rekordowej dywidendy. Na koniec roku mieliśmy 636 mln zł gotówki i brak zadłużenia netto, co jest doskonałym fundamentem dla dalszego rozwoju i wzrostu skali działalności Grupy. Ujemne realne oprocentowanie lokat bankowych i niski koszt kredytu silnie wspierały rynek mieszkaniowy w 2020. Ceny transakcyjne rosły, ale zdecydowanie wolniej niż w 2019 roku. Podobne tendencje obserwujemy z początkiem 2021 roku. Silny popyt we wszystkich segmentach rynku mieszkaniowego utrzymuje się, a Dom Development wszedł w nowy rok jako niekwestionowany lider rynku mieszkaniowego w Polsce - mówi Jarosław Szanajca, prezes zarządu Dom Development.

W tym roku grupa zapowiada spełnienie deklaracji z marca 2020 roku.

- Planujemy wypłacić dywidendę wyższą niż w roku ubiegłym w ujęciu zarówno nominalnym, jak i realnym. Jednocześnie nie zapominamy o przeznaczeniu części zysku na wzmocnienie naszego bilansu z myślą o planowanym wzroście grupy -  dodaje Jarosław Szanajca, prezes zarządu Dom Development. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych