Świetny 2021 w Lokum Deweloper. To zasługa konsekwentnej polityki cenowej

W 2021 roku grupa Lokum Deweloper wypracowała 309,8 mln zł przychodu, czyli o 62,2 proc. więcej niż rok wcześniej, kiedy wynik ten wynosił 191 mln zł.  Osiągnięty zysk netto to 60,1 mln zł, co daje znacznie wyższy rezultat w porównaniu do 20,4 mln zł zysku z 2020 roku.

Autor: housemarket.pl 23 marca 2022 10:46

  • W 2021 roku Grupa Lokum Deweloper osiągnęła 309,8 mln zł przychodów oraz 60,1 mln zł zysku.
  • Marża brutto ze sprzedaży wyniosła 36,4 proc., a marża netto – 19,4 proc.
  • Wyniki minionego roku zostały rozpoznane z 569 lokali.

W Lokum Deweloper średnia marża brutto ze sprzedaży lokali w 2021 roku osiągnęła poziom 36,4 proc., co oznacza wzrost o 8,1 punktów procentowych r/r. Rentowność zysku netto w raportowanym okresie wyniosła 19,4 proc. (więcej o 8,7 p.p. r/r), rentowność zysku przypadającego akcjonariuszom podmiotu dominującego – 17,9 proc., rentowność EBITDA – 29,3 proc., ROE – 14,9 proc., a ROA – 7,1 proc. W całym 2021 roku grupa przekazała klientom 569 lokali wobec 391 w roku poprzednim.

- Miniony rok kończymy z dobrym wynikiem, zarówno pod kątem liczby sprzedanych mieszkań, jak i lokali wydanych naszym klientom. W zeszłym roku przekazaliśmy 569  lokali, a  zakontraktowaliśmy – 744. Wielkość sprzedaży jest rezultatem odpowiedniego zarządzania ofertą oraz konsekwentnie prowadzonej polityki cenowej, która pozwoliła nam osiągnąć satysfakcjonujące rentowności prowadzonych inwestycji. Pomimo dużej presji kosztowej, obserwowanej zwłaszcza w drugiej połowie minionego roku, wypracowaliśmy wysoki zysk i zwiększyliśmy marże względem 2020 roku – mówi Bartosz Kuźniar, prezes zarządu Lokum Deweloper.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

CZYTAJ TEŻ: LOKUM DEWELOPER PODWAJA ZYSKI 

Lokum Deweloper w 2021 roku rozpoczął budowę pięciu nowych projektów na łączną liczbę 932 lokali. Były to inwestycje we Wrocławiu: Lokum Verde, Lokum Porto – etapy IV i V, oraz Lokum Vista IIIa w Krakowie. Grupa ukończyła natomiast realizację inwestycji Lokum Salsa I i II, Lokum Vista IIa i IIb oraz Lokum Siesta II w Krakowie, a także Lokum Monte IIa w podwrocławskiej Sobótce.

Na koniec 2021 roku grupa miała w ofercie 443 mieszkania, natomiast w budowie było 1550 lokali we wrocławskich i krakowskich inwestycjach.

- Ze względu na obecną sytuację zarówno w Polsce, jak i u naszych wschodnich sąsiadów uważnie obserwujemy zmiany zachodzące na rynku. Coraz wyższe stopy procentowe obniżają zdolność kredytową nabywców, przez co ograniczają grono klientów, którzy będą mogli pozwolić sobie na zakup mieszkania. Dodatkowo wojna w Ukrainie z jednej strony zwiększa obawy klientów o ich bezpieczeństwo, co naturalnie przekłada się na odłożenie w czasie decyzji zakupowych. Z drugiej zaś wstrzymała dostawy materiałów z Ukrainy, Rosji i Białorusi, co skutkuje wzrostem kosztów budowy oraz wydłużeniem czasu realizacji inwestycji. Dlatego w tym roku naszym głównym zadaniem będzie dostosowanie oferty do zmieniającej się sytuacji popytowej w oparciu o posiadany bank ziemi i z dbałością o ceny mieszkań, gwarantujące wysoką jakość produkcji i stabilną działalność spółki – dodaje prezes Kuźniar.

Lokum Deweloper posiada bogaty bank ziemi o łącznej powierzchni 83,7 ha, który  pozwala na realizację ponad 15 tys. lokali. Taki zasób gruntów zabezpiecza działalność grupy na kilka lat.

W 2021 roku Spółka Lokum Deweloper wyemitowała dwie serie obligacji - H oraz I, na łączną kwotę nominalną 150 mln zł, a także dokonała przedterminowego wykupu obligacji serii E.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych