Szanajca, Dom Development: 2020 rok był dla deweloperów okresem trudnym, lecz jednocześnie stwarzającym duże możliwości

Jarosław Szanajca, prezes Zarządu Dom Development S.A. ocenia 2020 rok pod względem sprzedaży, sytuacji gospodarczej oraz szans i zagrożeń dla deweloperów.

Autor: Housemarket.pl 07 stycznia 2021 08:41

Trwająca od marca 2020 roku epidemia COVID-19 sprawiła, że ten rok był czasem próby i dynamicznych zmian dla całej gospodarki i polskiego społeczeństwa. Na tym tle popyt na mieszkania w głównych aglomeracjach kraju był zaskakująco silny, natomiast podaż znajdowała się pod dużą presją. W tym pełnym wyzwań roku tylko nieliczne spółki o sprawnej organizacji i wysokiej jakości banku ziemi, potrafiące sprawnie wprowadzać nowe projekty do realizacji, były beneficjentami silnego popytu.

Obniżenie nominalnych stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, mające na celu pobudzenie gospodarki, przełożyło się na ujemne realne oprocentowanie lokat i rekordowo niski koszt hipotek, silnie wspierając rynek nieruchomości. Po początkowym, silnym ograniczeniu akcji kredytowej, banki stopniowo zmniejszały swoje wymagania wobec kredytobiorców, co przełożyło się na wysoką dostępność kredytów hipotecznych w IV kwartale 2020 r.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Niezmiennie, około 40 proc. sprzedaży Grupy przypada na tzw. transakcje gotówkowe – w całości opłacone ze środków własnych klientów. Osoby lokujące oszczędności w nieruchomości szukają przede wszystkim bezpieczeństwa. Kupując mieszkanie od dewelopera zwracają coraz większą uwagę na jego renomę, jakość i terminowość realizowanych inwestycji oraz sytuację finansową.

Sytuacja na rynku budowlanym sprzyjała przede wszystkim deweloperom posiadającym własne generalne wykonawstwo. Zwiększona dostępność podwykonawców oraz ich skłonność do negocjacji cen przełożyły się na ograniczenie kosztów budowy oraz terminowość realizacji wszystkich projektów Grupy.

Podaż nowych mieszkań była ograniczana przez trudności w uzyskiwaniu decyzji administracyjnych oraz wysokie ceny i niską dostępność gruntów. Spośród trzech rynków, na których działa Grupa, najtrudniejsza sytuacja miała miejsce w Warszawie. Mimo tych trudności, w 2020 roku Grupa rozbudowała bank ziemi na wszystkich swoich rynkach.

2020 rok był dla deweloperów okresem trudnym, lecz jednocześnie stwarzającym duże możliwości. Firmy, takie jak Grupa Kapitałowa Dom Development S.A., zarządzane z długofalową perspektywą i o sprawnej organizacji, były w stanie działać bez zakłóceń i zwiększyć udział w rynku. 2021 rok rozpoczynamy jako lider rynku mieszkaniowego w Polsce, z doskonałą kondycją finansową i znacznym potencjałem wzrostu. Mimo aktualnych wyzwań w sferach zdrowia i gospodarki, z optymizmem patrzymy na 2021 rok.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych