Trei zarobiła na mieszkaniach 1 miliard euro

W 2020 roku Trei Real Estate zwiększyła wolumen sprzedaży o jedną trzecią. Wartość portfela deweloperskiego firmy wyniosła 1,2 mld euro. To o 33 proc. więcej niż w roku 2019. Na sumę tę składa się 1 mld euro w nieruchomościach mieszkaniowych.

Autor: housemarket.pl 17 marca 2021 14:06

Silny nacisk na budownictwo mieszkaniowe

- W 2020 roku kontynuowaliśmy naszą ekspansję pomimo ograniczeń narzuconych przez pandemię koronawirusa. Trzy inwestycje w Berlinie, które łącznie dostarczą około 550 mieszkań, postępują zgodnie z planem. Ważnym kamieniem milowym dla Trei było ukończenie projektu na wynajem Port-o-Prenz przy berlińskiej ulicy Pappelallee. Ponadto, przygotowujemy lub już realizujemy inwestycje mieszkaniowe w Hamburgu, Moguncji, Monachium i Düsseldorfie. W Łodzi udało nam się uruchomić proces deweloperski osiedla, które docelowo zaoferuje 550 mieszkań, a we Wrocławiu kontynuujemy budowę inwestycji przy Bacciarellego 54 z ok. 280 lokalami na sprzedaż. W przygotowaniu są kolejne projekty w Poznaniu i Warszawie. W sumie w Polsce w budowie lub na etapie planowania znajduje się około 1 350 mieszkań - mówi Pepijn Morshuis, CEO Trei Real Estate.

CZYTAJ WIĘCEJ: TREI ZAPOWIADA UMOCNIENIE POZYCJI NA RYNKU 

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Trzecim głównym rynkiem mieszkaniowym Trei są Stany Zjednoczone. Oprócz projektu mieszkaniowego w Charlotte, w Karolinie Północnej, firma rozpoczęła inwestycję w Charleston, w Karolinie Południowej. Oba przedsięwzięcia, oferujące mieszkania na wynajem, są realizowane zgodnie z harmonogramem, a część projektu w Charlotte została już ukończona i wprowadzili się do niej pierwsi najemcy. Kolejna inwestycja jest przygotowywana w Cary, w Karolinie Północnej.

- Udało nam się również zabezpieczyć dwie kolejne działki, jedną w Charlotte w Karolinie Północnej, a drugą w Nashville w stanie Tennessee. W chwili obecnej wygląda na to, że Stany Zjednoczone lepiej niż Europa radzą sobie z pandemią. Mając to na uwadze, jestem optymistycznie nastawiony co do popytu na najem mieszkań - dodaje Pepijn Morshuis.

Transakcje i akwizycja gruntów

Wolumen transakcji Trei w 2020 roku wyniósł 280 mln euro (2019: 90 mln euro). Dominowały głównie akwizycje, na które przeznaczono 268 mln euro. Do tego należy doliczyć sprzedaże aktywów o wartości 12 mln euro. Przejęcia przede wszystkim dotyczyły gruntów pod dalsze inwestycje, takie jak osiedla mieszkaniowe w Stanach Zjednoczonych, działka w Hamburgu, oraz siedem nowych działek pod Vendo Parki w Polsce.

- Na rozwój gospodarczy w 2021 roku duży wpływ będzie miał dalszy przebieg pandemii. Mam nadzieję, że w drugiej połowie roku zobaczymy widoczną poprawę sytuacji. W Niemczech jesteśmy w trakcie sprawdzania naszego dużego portfela nieruchomości handlowych pod kątem aktywów, które mogłyby zostać nadbudowane mieszkaniami. W Stanach Zjednoczonych przyglądamy się nowym projektom mieszkaniowym na południu, a w Polsce nabiera rozpędu rynek budownictwa mieszkaniowego na wynajem - podsumowuje Pepijn Morshuis.

Pomimo kryzysu związanego z koronawirusem i zwiększonej powściągliwości banków, firmie Trei udało się w ubiegłym roku pozyskać nowe źródła finansowania o łącznej wartości 171 mln euro. Na koniec roku wskaźnik zadłużenia firmy wyniósł 31 proc. Trei zamierza nadal go podnosić w celu finansowania nowych projektów, a średnioterminowym celem jest osiągnięcie wskaźnika LTV na poziomie 45-50 proc. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych