Unidevelopment buduje zgodnie z planem

Spółka Unidevelopment zamknęła I półrocze z ponad 230 procentowym wzrostem. Całkowita liczba wydanych lokali mieszkalnych wyniosła 336 tj. 37,7 proc. więcej niż rok temu. - Pomimo słabszej koniunktury w branży widzimy zainteresowanie ofertą i realizujemy projekty zgodnie z planem - podsumował Zbigniew Gościcki, prezes Unidevelopment.

Autor: housemarket.pl 01 września 2022 11:58

  • Po rekordowych wynikach w I kw. br., w II kw. 2022 r. spółka zamknęła I pół. 230,8 proc. wzrostem rdr, co dało 190,1 mln zł przychodów.
  • W omawianym okresie Grupa Unidevelopment realizowała kolejne projekty w Warszawie, Poznaniu, Trójmieście i Radomiu.
  • Całkowita liczba wydanych lokali mieszkalnych wyniosła 336 tj. 37,7 proc. wzrostu rdr.

- W I pół. br. spółka dyskontowała w wynikach finansowych sprzedaż mieszkań z 2021 r., co przełożyło się na skokowy wzrost przychodów i osiągnięte dwucyfrowe marże. Pomimo słabszej koniunktury w branży widzimy obecnie zainteresowanie naszą ofertą i realizujemy projekty zgodnie z planami. Wyniki finansowe Unidevelopment pokazują, że spółka jest dobrze przygotowana na bieżącą sytuację w branży. Obecna wielkość i struktura oferty jest dostosowana do realiów rynku, a posiadany bank ziemi pozwala na dalszy organiczny rozwój w kolejnych latach - podsumowuje Zbigniew Gościcki, prezes Unidevelopment.

Marża brutto na sprzedaży w omawianym okresie wyniosła 33,5 proc. wobec 15,5 proc. w analogicznym okresie 2021 r. EBITDA grupy wyniosła 50,1 mln zł wobec 4,8 mln zł w 2021 r. Skonsolidowany EBIT rdr wzrósł ponad dziesięciokrotnie i osiągnął poziom 48,6 mln zł. Marża EBIT wyniosła 25,5 proc., tj. wzrost o 18,1 pkt. proc. rdr. Zysk netto Grupy wzrósł do 40,0 mln zł, tj. 371,1 proc. wzrostu rdr. Koszty grupy w omawianym okresie pozostały pod kontrolą, co także wpłynęło na wzrost rentowności.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

 

Dzięki współpracy w grupie UNIBEP, w omawianym okresie wszystkie projekty były realizowane zgodnie z harmonogramem, przy utrzymaniu zakładanej rentowności, pomimo istotnego wzrostu cen materiałów budowlanych. W celu utrzymania efektu synergii w grupie, spółka zakłada dalsze utrzymanie ścisłej kontroli kosztowej oraz gotówkowej firmy i realizowanych projektów. Na koniec I pół. br. grupa dysponowała gotówką w wysokości 85,5 mln zł, tj. 6,5 proc. spadku rdr.

Spółka obserwuje zainteresowanie ofertą, pomimo barier finansowych związanych z inflacją i rosnącym kosztem kredytu dla klienta. Sprzedaż deweloperska w I pół. br. wyniosła 208 mieszkań, tj. spadek 63,3 proc. rdr. Jest to pochodna, między innymi, harmonogramu realizowanych inwestycji i dostępnej oferty.

W omawianym okresie spółka planowo rozpoczęła sprzedaż kolejnych inwestycji, w tym w Warszawie - Pauza Ochota, Sadyba Spot; w Gdańsku - Kusocińskiego; w Radomiu - Idea Venus i Idea Ogrody oraz III etapu Fama Jeżyce w Poznaniu, co przekłada się na portfel 829 mieszkań. W ocenie Zarządu obecna oferta sprzedażowa jest dostosowywana do bieżącej sytuacji w branży i potencjalnego dalszego osłabienia koniunktury na rynku.

W banku ziemi Unidevelopment ma obecnie około 5200 mieszkań i lokali usługowych. W I pół. br. spółka powiększyła bazę gruntów o dwie atrakcyjne lokalizacje na wymagającym rynku warszawskim, tj. inwestycje na Pradze Południe i Białołęce. W ocenie Zarządu bieżący portfel gruntów gwarantuje zrównoważony rozwój spółki w kolejnych latach i stwarza przestrzeń do realizacji kolejnych projektów. Zarząd nie wyklucza stabilizacji cen na rynku w kolejnych okresach. Wraz z urealnieniem wartości transakcyjnych gruntów spółka bierze pod uwagę możliwość dalszych działań mających na celu zabezpieczanie nowych lokalizacji pod inwestycje. Bieżąca sytuacja gotówkowa i dostęp do finansowania umożliwiają takie działania.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych