Waldemar Wasiluk, Victoria Dom: Obserwujemy ochłodzenie popytu

Za Victorią Dom udany 2021 rok, z niewielkim wzrostem sprzedaży i dynamicznym rozwojem na niemieckim rynku. W rozmowie z portalem Housemarket Waldemar Wasiluk, wiceprezes zarządu Victorii Dom, mówi o zagrożeniach czekających na deweloperów w 2022 roku oraz nowych inwestycjach.

Autor: Marta Rogacewicz/Housemarket.pl 14 stycznia 2022 00:07

Jak Victoria Dom ocenia sprzedaż w 2021 roku?  

Jesteśmy zadowoleni ze sprzedaży w ubiegłym roku zarówno w Warszawie jak i Krakowie. W 2021 r.  sprzedaliśmy 1607 mieszkań i osiągnęliśmy wzrost o 6 proc. w porównaniu do 2020 r. Jednak obserwujemy ochłodzenie popytu w związku z dużym wzrostem cen w ostatnim okresie, co jest efektem przede wszystkim wyższych kosztów generalnego wykonawstwa oraz budowania na droższym banku ziemi. Zakładamy, że w najbliższych dwóch, trzech kwartałach dynamika sprzedaży będzie w trendzie bocznym z tendencją malejącą. W 2022 r., przy malejącym wolumenie sprzedaży, będzie także widoczny wzrost cen.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Czy w 2021 roku udało się wprowadzić na rynek wszystkie zaplanowane inwestycje i jakie są plany na nowe inwestycje w 2022 roku?

Wprowadziliśmy wszystkie zakładane osiedla do oferty, ale część niestety z opóźnieniem. Powodem takiej sytuacji jest znaczne wydłużenie procedur uzyskiwania niezbędnych decyzji administracyjnych. Mimo tego, mamy jednak i lepszą wiadomość dla naszych potencjalnych klientów. Już niebawem w sprzedaży będzie kilka nowych inwestycji, nad którymi pracowaliśmy w III i IV kwartale 2021 r.

Czy Victoria Dom planuje dalszy rozwój na rynku niemieckim? 

Tak. Poznajemy ten rynek coraz lepiej i coraz śmielej sobie na nim poczynamy. W przygotowaniu i sprzedaży mamy aktualnie projekty o rynkowej wartości ok. 1 mld złotych. Docelowo chcielibyśmy, aby nasza działalność w Niemczech była wartościowo równa działalności deweloperskiej na rynku polskim.

Jakie wyzwania będą stały przed deweloperami w 2022 roku?

1.Malejąca podaż mieszkań. Zmniejszająca się podaż gruntów w największych aglomeracjach miejskich oraz bardzo wydłużone procedury urzędowe przy uzyskiwaniu wszystkich zgód potrzebnych na budowę nowych osiedli mieszkaniowych będą ograniczać podaż nowych mieszkań w 2022 r. Co oznacza, że klienci będą mieli mniej mieszkań do wyboru. Poziom oferty skurczy się do poziomu końca III kwartału 2021 r. i może pozostawać na podobnym lub nawet niższym poziomie w najbliższych latach.

2.Rosnące ceny nieruchomości mieszkaniowych. Nowe warunki techniczne obowiązujące dla projektów złożonych po 1 stycznia 2021 r., wysokie ceny gruntów pod zabudowę, dodatkowe opłaty nakładane na deweloperów na budowanie infrastruktury drogowej, rosnące ceny energii przekładające się na wzrost cen materiałów budowlanych, inflacja oraz wprowadzenie nowelizacji ustawy deweloperskiej będą wpływać na wzrost cen nieruchomości mieszkaniowych w 2022 r. Zmniejszenie popytu i obniżenie przez deweloperów z marż może tylko nieznacznie wpłynąć na stabilizację cen.

3.Ochłodzenie koniunktury. Wzrost kosztów kredytów w związku z podwyższaniem przez bank centralny stóp procentowych i rosnące ceny mieszkań z dużym prawdopodobieństwem przełożą się na popyt. W szczególności może to wpłynąć na zmniejszenie popytu w segmencie osób kupujących swoje pierwsze mieszkania. Pamiętać przy tym należy, że koszt kredytu z marżą banku ciągle jest mniejszy niż aktualna inflacja. 

Generalnie w 2022 r. sytuacja na rynku mieszkaniowym będzie dynamiczna. Zakup nieruchomości wciąż będzie jednak dobrą inwestycją o charakterze długoterminowym – atrakcyjność tego rodzaju aktywów nie maleje.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych