Wikana zarabia

Giełdowy deweloper zaksięgował w I półroczu 2016 r. 22,5 mln zł przychodów ze sprzedaży, zwiększając rentowność brutto z 14,9 proc. rok wcześniej do 17,4 proc. w 2016 r. Zysk operacyjny wzrósł do 0,4 mln zł.

Autor: HouseMarket.pl 01 września 2016 09:10

Zarząd spółki ocenia, że Wikana ma potencjał do znaczącego wzrostu przychodów. Wartość zawartych do 30 czerwca br. umów przedwstępnych i deweloperskich, dla których lokale nie zostały jeszcze przekazane klientom, wyniosła 24,6 mln zł. Większość z nich ma szansę zostać rozpoznanych w tegorocznych wynikach.

W I półroczu 2016 r. grupa Wikana sprzedała umowami deweloperskimi i przedwstępnymi 99 lokali, a umowami przenoszącymi własność – 75 lokali. Dla porównania – w I półroczu 2015 r. zawarła 97 umów deweloperskich i 67 umów przenoszących własność lokali.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

– Pierwsze półrocze 2016 r. przyniosło poprawę w liczbie zawartych umów sprzedaży lokali, co pozytywnie rokuje dla sprzedaży oczekiwanej w drugim półroczu tego roku. Rosnąca marża na sprzedaży i wyższy, pomimo mniejszych przychodów, zysk operacyjny, stanowi przy tym najlepszy dowód na skuteczność strategii rozwoju Wikany, zakładającej koncentrację zasobów grupy na rozwoju podstawowego przedmiotu działalności, jakim jest realizacja deweloperskich projektów mieszkaniowych. Kluczowa dla wyniku na działalności operacyjnej I półrocza 2016 r. okazała się być dyscyplina kosztowa wyrażona większą dynamiką spadku kosztu własnego sprzedaży względem spadku przychodów oraz zmniejszenie kosztów sprzedaży i zarządu względem okresu porównawczego – komentuje Robert Pydzik, prezes Wikany.

Jak mówi prezes Pydzik jednym z najważniejszych zadań, jakie firma stawia przed sobą, jest dalszy wzrost skali działalności i uruchomienie kolejnych projektów deweloperskich. – Stworzy nam to pole do dalszego wzrostu sprzedaży, który, na co liczymy, przełoży się na satysfakcjonujące wyniki fpółki – zapewnia prezes Robert Pydzik. Firma w przygotowaniu ma kolejne projekty, które planuje sukcesywnie uruchamiać. W najbliższej perspektywie chce wystartować z inwestycją osiedle Leszczyńskiego w Przemyślu.

Prezes podkreśla, że na rozpoznaną w I półroczu stratę netto złożyły się, obok znaczących odsetkowych kosztów finansowych, również zdarzenia o charakterze jednorazowym w postaci kosztów likwidacji funduszu Wikana FIZ (co związane jest z uproszczeniem struktury grupy) oraz ujemne różnice kursowe.

– Zakładamy, że w kolejnych okresach wyniki finansowe grupy nie będą już obciążane podobnego rodzaju zdarzeniami. Konsekwentnie pracujemy również nad pozyskiwaniem finansowania zewnętrznego na coraz to atrakcyjniejszych warunkach pozwalających ograniczyć koszty finansowe naszej działalności oraz umożliwić jej rozwój, czego najlepszym przykładem są zawarte w ostatnim czasie umowy kredytów – wskazuje Robert Pydzik.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych