YIT sprzedaje biznes w Rosji. Straci na tym około 150 mln euro

YIT zakończył strategiczny przegląd działalności w Rosji. W wyniku tego procesu firma podpisała umowę z Etalon Group dotyczącą sprzedaży swoich aktywów w tym kraju. Przegląd strategii biznesowej w Rosji został rozpoczęty w listopadzie 2021 r. i przyspieszony w marcu 2022 r. ze względu na zmiany sytuacji geopolitycznej.

Autor: housemarket.pl 01 kwietnia 2022 15:04

- W związku z kryzysem ukraińskim, nasze firmy w Rosji stanęły w obliczu bezprecedensowych wyzwań, a kontynuowanie działalności stało się trudne. Sprzedaż rosyjskich przedsiębiorstw daje nam możliwość szybkiego, kontrolowanego i całkowitego wyjścia z tej sytuacji. Zarówno z perspektywy naszej, jak i naszych klientów i pracowników, było to zdecydowanie najbardziej preferowane rozwiązanie w obecnych okolicznościach - powiedział Markku Moilanen, prezes i dyrektor generalny YIT.

Jak poinformowała firma, sprzedaż zostanie sfinalizowana w kwietniu. Cena transakcji opiewa na kwotę około 50 milionów euro. W wyniku sprzedaży YIT spodziewa się natomiast strat w wysokości około 150 mln EUR.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na koniec 2021 r. skumulowana różnica kursowa z przeliczenia rubla na euro wyniosła -284 mln EUR. Ponadto szacuje się, że zmiana różnicy kursowej RUB/EUR w pierwszym kwartale wyniesie około - 40 mln EUR. Przedstawione dane są wstępnymi szacunkami, na które wpływ mają m.in. zmiany kursu wymiany RUB/EUR.

- Utrata wartości zaksięgowana przez przedsiębiorstwa rosyjskie nie ma wpływu na skorygowany zysk operacyjny YIT. YIT zaklasyfikuje działalność będącą częścią transakcji jako aktywa przeznaczone do sprzedaży i wykaże ją jako działalność zaniechaną w sprawozdaniu za pierwszy kwartał - podaje firma.

Sprzedaż spółek działających w Rosji nie wpłynie na strategię YIT w zakresie pozostałej działalności. YIT oczekuje, że skorygowany zysk operacyjny grupy będzie wyższy niż w roku 2021. Odpowiednia liczba za rok 2021 zostanie zaktualizowana najpóźniej w sprawozdaniu okresowym za pierwszy kwartał, aby odzwierciedlić zmieniony zakres działalności YIT.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych