Znamy szczegóły przejęcia Euro Stylu przez Dom Development

Dom Development przejmie Grupę Kapitałową Euro Styl za kwotę 260 mln zł. Deweloper zawarł z Forum IV funduszem inwestycyjnym zamkniętym przedwstępną umowę sprzedaży.

Autor: HouseMarket.pl 18 maja 2017 09:00

W celu zabezpieczenia roszczeń spółki wynikających z warunków transakcji, 10 proc. ceny transakcji zostanie zatrzymane na rachunku escrow na okres dwóch lat.

Umowa przedwstępna poprzedzona została rozległym badaniem due diligence, co pozwoliło na gruntowne i wszechstronne sprawdzenie jakości nabywanych aktywów i potwierdziło zasadność akwizycji oraz atrakcyjność płaconej ceny.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dobra sytuacja finansowa Dom Development

Akwizycja odbędzie się bez emisji akcji z uwagi na bardzo dobrą sytuację finansową Dom Development oraz silny bilans spółki – stan gotówki spółki na dzień 30 kwietnia 2017 r. wynosił 440 mln zł.

Zarząd Dom Development przewiduje, że transakcja zostanie sfinalizowana, poprzez podpisanie umowy przyrzeczonej, najpóźniej do 14 czerwca 2017 r. Spółka uzyskała zgodę na transakcję ze strony prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w Polsce.

Dom Development przewiduje, że po zrealizowaniu transakcji zadłużenie netto spółki będzie utrzymywało się wśród najniższych w branży. Dzięki temu zarząd Dom Development będzie kontynuował dotychczasową politykę dywidendową zakładającą wypłacanie akcjonariuszom 100 proc. skonsolidowanego zysku netto w formie dywidendy.

Akwizycja Euro Stylu ma na celu wejście Dom Development na nowy rynek geograficzny i dalsze zwiększanie skali działania poprzez kontynuację działalności podmiotu o ugruntowanej, znaczącej pozycji w regionie Trójmiasta. Transakcja zapewni Dom Development istotny wzrost skonsolidowanych przychodów i zysków.

Wiodący deweloper

Euro Styl jest jednym z wiodących deweloperów działających na rynku trójmiejskim. Spółka w ciągu 10 lat działalności w segmencie mieszkaniowym sprzedała 3 803 lokale, w tym 661 lokali w 2016 roku. Grupa według stanu na 30 kwietnia 2017 r. ma w ofercie 406 lokali (na 11 projektach) i sprzedała w okresie czterech miesięcy 2017 roku 232 lokale.

Deweloper posiada atrakcyjny bank ziemi o potencjale budowy 1 357 lokali. GK Euro Styl wypracowuje bardzo dobre wyniki finansowe i prowadzi rozważną politykę finansową. Spółka nie posiada zadłużenia netto i ma silną pozycję gotówkową. Zasoby gotówki na dzień 30 kwietnia 2017 r. wynosiły 55,9 mln zł, przy zadłużeniu odsetkowym na poziomie 2,1 mln zł.

- Poprzez zakup Euro Stylu wejdziemy na nowy dla nas i jeden z największych rynków sprzedaży mieszkań w Polsce, tym samym istotnie zwiększając skalę działalności. Euro Styl to podmiot o ugruntowanej pozycji, posiadający 10-letnie doświadczenie i doskonałą znajomość jednego z kluczowych rynków mieszkaniowych w Polsce jakim jest Trójmiasto. Podobna do Dom Development filozofia działania oraz kultura organizacyjna Euro Styl były także ważnymi czynnikami mającymi wpływ na decyzję o akwizycji. Bardzo nas cieszy również, że kadra Dom Development zostanie wzmocniona o dwóch bardzo doświadczonych menedżerów - Mikołaja Konopkę oraz Daniela Bojanowskiego, którzy brali udział w tworzeniu i rozwijaniu grupy i nadal będą odpowiedzialni za ten obszar działania. Jestem przekonany, że wniosą oni znaczący wkład w zarządzanie grupą. Akwizycja ta może być początkiem nowego sposobu ekspansji na nowe rynki w przyszłości – mówi Jarosław Szanajca, prezes zarządu Dom Development.

- Cieszy nas fakt wejścia w skład Grupy Kapitałowej Dom Development, która jest czołowym deweloperem w Polsce. Decyzja o sprzedaży Euro Stylu była podyktowana potrzebą zachowania wysokiej dynamiki rozwoju naszej firmy. Jako jeden z liderów rynku trójmiejskiego chcemy utrzymać swoją wysoką pozycję, a w przyszłości planujemy ją wzmocnić. Łącząc siły z Dom Development zwiększamy swoje możliwości zakupowe, a tym samym potencjał podażowy – powiedział Mikołaj Konopka, wiceprezes zarządu Euro Stylu.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych