11 mld zł kredytów hipotecznych. Padł rekord sprzedaży

W II kwartale tego roku wartość kredytów hipotecznych udzielonych przy wsparciu ekspertów finansowych należących do Związku Firm Pośrednictwa Finansowego i firmy Open Finance po raz pierwszy w historii przekroczyła 11 mld zł. Oznacza to wzrost aż o 28 proc. w stosunku do poprzedniego kwartału.

Autor: housemarket.pl 07 września 2021 13:49

W II kw. 2021 r. eksperci finansowi ZFPF (i firmy OF) pośredniczyli w udzieleniu kredytów mieszkaniowych o rekordowej wartości przeszło 11,6 mld zł. Jest to kolejny kwartał, który pokazuje tendencję wzrostową, jeżeli chodzi o zakup nieruchomości z pomocą kredytów, które są udzielane przy wsparciu najważniejszych pośredników finansowych obecnych na naszym na rynku.

Zakup wymarzonego „M” cieszył się w ostatnich miesiącach tak dużym zainteresowaniem, że przełożyło się to nie tylko na wartość kredytów udzielonych przy wsparciu pośredników, ale także na długi czas rozpatrywania wniosków przez banki. Według ekspertów ZFPF, w kolejnych miesiącach istotny wpływ na zainteresowanie kredytami hipotecznymi będzie miał program „Mieszkanie bez wkładu własnego”, a także możliwie podwyżki stóp procentowych mające wpływ na stawkę WIBOR, a więc w konsekwencji również na wysokość raty kredytu.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Już kolejny kwartał z rzędu możemy cieszyć się rekordową wartością kredytów hipotecznych udzielonych przez pośredników zrzeszonych w naszej organizacji (oraz OF). Tym razem przełamana została bariera 11 mld zł, a w całym półroczu było to ponad 20 mld zł! Tak imponujący wynik, to w dużej mierze efekt boomu na rynku. W jego wyniku do banków napływało tak dużo wniosków, że czas oczekiwania na finansowanie wydłużył się 2-krotnie. Średnio na decyzję kredytodawcy trzeba czekać aż dwa miesiące. W takiej sytuacji wielu klientów doceniało fakt, że eksperci finansowi posiadają wiedzę, gdzie w danym momencie można szybko uzyskać kredyt - mówi Adrian Jarosz, prezes związku Firm Pośrednictwa Finansowego, prezes zarządu Expander Advisors.

Dodaje, że wiele wskazuje na to, że kolejne miesiące również przyniosą duże zainteresowanie kredytami hipotecznymi. Jesienią ma bowiem ruszyć program „Mieszkanie bez wkładu własnego”, który zapewne przyciągnie osoby zainteresowane uzyskaniem rządowej gwarancji czy dopłaty.

- Pierwsza możliwość ma dawać bankowi pewność, że jeśli kredytobiorca nie poradzi sobie ze spłatą zobowiązania, to część długu odzyska właśnie od Państwa. Drugą jest uzyskanie dopłaty do kredytu. Potencjalne spowolnienie mogą natomiast przynieść podwyżki stóp procentowych. Początkowo wpływ będzie jednak niewielki. Będzie on natomiast rósł z czasem, w miarę uchwalania kolejnych podwyżek - mówi Adrian Jarosz.

Paweł Komar, przewodniczący rady nadzorczej ZFPF, prezes zarządu Notus Finanse dodaje, że rynek kredytów hipotecznych pomimo pandemii rośnie bardzo dynamicznie.

- Cieszy fakt, że w całości sprzedaży rośnie udział największych pośredników działających na naszym rynku, zrzeszonych w ZFPF. To dobry trend, który pokazuje, że klienci są świadomymi konsumentami i wybierają częściej niezależnych ekspertów niż doradców bankowych, dzięki czemu mają pewność, że dostają najlepszą możliwą ofertę - mówi Paweł Komar.

W opinii PW tej chwili mamy do czynienia ze zdrowym popytem, który nie słabnie, a to przekłada się na rosnące ceny mieszkań. Formująca się w naszym kraju klasa średnia sięga po większe metraże, co przekłada się również na wzrost średniej kwoty kredytu, pomimo większego wkładu własnego wymaganego przez banki. W następnych miesiącach oczekuję delikatnego wzrostu stóp procentowych, który z upływem czasu może rosnąć i studzić popyt na hipoteki

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych