2016 rekordowy w zakresie sprzedaży kredytów w Europie

Rok 2016 przyniósł dwucyfrowy wzrost wartości nowo udzielonych kredytów konsumenckich, co świadczy o postępującym ożywieniu tego sektora. Rosnące wartości są także widoczne w zakresie sprzedaży kredytów dla firm oraz kredytów hipotecznych.

Autor: housemarket.pl 04 lipca 2017 15:18

Eurofinas, zrzeszający organizacje reprezentujące instytucje finansowe z 18 krajów Europy, opublikował wyniki osiągnięte przez członków tej organizacji w roku 2016 w zakresie sprzedaży kredytów. Wartość nowo udzielonych kredytów wyniosła 456,6 mld EUR, co oznacza wzrost o 10,7 proc. w porównaniu z rokiem 2015. Dobrą passę odnotowano we wszystkich kategoriach, szczególnie jeśli chodzi o kredyty konsumenckie oraz na zakup używanych pojazdów.

Kredyty gotówkowe stanowiły w 2016 r. około jedną czwartą nowo udzielonych kredytów konsumenckich, a ich wartość wzrosła o 11,3 proc., zaś kredyty odnawialne – nieco ponad jedną trzecią (wzrost o 10,1 proc.).

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Według dostarczonych danych, w roku 2016 niemal wszystkie państwa członkowskie Eurofinas doświadczyły kontynuacji tendencji wzrostowej. W większości ankietowanych krajów zanotowano dwucyfrową wartość wzrostu nowo uruchomionych kredytów konsumenckich, przy czym na rynku portugalskim i holenderskim wzrosty te osiągnęły prawie 20 proc. Wzrosty na rynku francuskim były nieco mniej wyraźne w porównaniu z innymi istotnymi rynkami, takimi jak Niemcy, Włochy czy Wielka Brytania, gdzie widoczna jest kontynuacja pozytywnych trendów. Szwecja i Litwa były zaś jedynymi krajami, które doświadczyły spadków w zakresie sprzedaży kredytów konsumenckich.

– Rosnąca sprzedaż kredytów konsumenckich w 2016 roku była spowodowana silnym wzrostem konsumpcji, przyczyniającym się do zwiększenia wskaźnika PKB krajów europejskich. Tendencja wzrostowa była szczególnie widoczna w obszarze kredytów gotówkowych, samochodowych oraz odnawialnych – twierdzi Valentino Ghelli, Prezes Eurofinas. ­– W 2017 roku możemy jednak spodziewać się nieznacznej zmiany poziomu konsumpcji, spowodowanej wyższą inflacją oraz wzrostu PKB, wynoszącego według prognoz Komisji Europejskiej 1,9 proc. w krajach UE i 1,7 proc. w krajach strefy euro. Dobra passa sektora wydaje się w tym roku być możliwa do utrzymania, jednak instytucje udzielające kredytów konsumenckich powinny pozostać czujne. O ile spadek bezrobocia jest bowiem dobrym sygnałem do wzrostu konsumpcji, to spadek siły nabywczej i ryzyka, wynikające z politycznej niepewności, mogą mieć wpływ na ich przyszłą działalność - dodaje.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych