70 tys. pozwów w sprawach frankowych w sądach pierwszej instancji

W sądach pierwszej instancji jest ok. 70 tys. pozwów w sprawach frankowych, w drugiej instancji - ok. 4 tys. - podał we wtorek Rzecznik Finansowy. Jak podkreślił, część toczących się postępowań frankowych została zawieszona do czasu wydania uchwały przez Sąd Najwyższy.

Autor: Pap 01 marca 2022 10:57

Z analizy Rzecznika Finansowego podsumowującej 2021 r. wynika, że w większości spraw rozstrzyganych w sądach powszechnych uznawany jest niedozwolony charakter postanowień umów kredytu frankowego, dotyczący zwłaszcza zawartego w niej mechanizmu przeliczeniowego.

Jak podano, według różnych danych obecnie jest ok. 70 tys. pozwów w sprawach frankowych w sądach pierwszej instancji, w drugiej instancji - ok. 4 tys. Część toczących się postępowań frankowych została zawieszona do czasu wydania kompleksowej uchwały dotyczącej kredytów frankowych przez Sąd Najwyższy, który zdecydował o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej pytania prejudycjalnego.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak podkreślono, sprawy dotyczące kredytów frankowych są nadal przedmiotem licznych wniosków do Rzecznika Finansowego. "Rzecznik Finansowy zaangażowany jest w pomoc konsumentom, którzy są posiadaczami kredytów frankowych, od początku istnienia urzędu. Pierwszy raport, będący analizą prawną wybranych postanowień umownych stosowanych przez banki w umowach kredytów indeksowanych i denominowanych, Rzecznik Finansowy przedstawił w czerwcu 2016 r. Od tego czasu do Biura Rzecznika Finansowego o wsparcie w sprawach związanych z kredytami frankowymi zwróciło się ponad 11 tysięcy klientów" - poinformowano.

Urząd opublikował szczegółową analizę zagadnień dotyczących kredytów frankowych i orzecznictwa sądów krajowych i unijnych. Jest dostępna na stronie RF https://rf.gov.pl/2022/03/01/rzecznik-finansowy-podsumowuje-rok-w-sprawach-frankowych/.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych