81 mln zł ze środków europejskich na walkę z pandemią

W drugiej edycji konkursu Szybka Ścieżka „Koronawirusy” przyznano 81 mln zł pochodzących z funduszy europejskich. Projekty mają na celu przeciwdziałanie rozprzestrzeniania się wirusów - poinformowało w środę Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR). Nabór do trzeciej edycji konkursu trwa do końca roku.

Autor: PAP 02 grudnia 2020 10:26

Szybka Ścieżka "Koronawirusy" to program mający na celu przeciwdziałaniu rozprzestrzeniania się wirusów, ze szczególnym uwzględnieniem pandemii koronawirusa SARS-CoV-2. NCBR wspiera projekty polskich przedsiębiorców i naukowców, którzy pracują nad diagnostyką, leczeniem i przeciwdziałaniem chorobom wirusowym.

"Rynek z zainteresowaniem odpowiedział na ogłoszony przez nas konkurs o tak ważnej i aktualnej tematyce. W pierwszych dwóch rundach konkursu przedsiębiorcy i konsorcja złożyli aż 129 wniosków o dofinansowanie innowacyjnych projektów" - skomentował w komunikacie przesłanym PAP dyrektor NCBR Wojciech Kamieniecki. Dodał, że NCBR czeka na kolejne projekty, których realizacja przyczyni się do pokonania obecnej pandemii i przeciwdziałania takim zjawiskom w przyszłości.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak poinformowało NCBR, wśród projektów wybranych do dofinansowania są takie, które przyczynią się do szybszej i lepszej diagnostyki ("Opracowanie systemu PCR|COV - urządzenia do diagnostyki molekularnej Point-of-Care wykrywającego markery RNA wirusa SARS-CoV-2 oraz innych infekcji wirusowych powodujących zbliżone objawy" firmy Curiosity Diagnostics), które pomogą w walce z rozprzestrzenianiem się wirusów ("Opracowanie szkła wirusobójczego w celu zwalczania zagrożenia epidemiologicznego" firmy D.A. Glass), jak i takie, które pomogą w codziennym życiu w czasie pandemii ("iPreschool.care - platforma do zdalnego nauczania przedszkolnego w warunkach izolacji firmy Yellow House).

O wsparcie w ramach konkursu mogą ubiegać się przedsiębiorstwa, zarówno MŚP, jak i duże firmy oraz konsorcja składające się z przedsiębiorców lub przedsiębiorców i jednostek naukowych. Łączny budżet konkursu to ponad 200 mln zł. W dwóch zakończonych już rundach przyznano 150 mln zł dofinansowania na realizację 25 projektów.

W aplikowaniu o środki mają pomóc webinary przygotowane przez NCBR na YouTube: https://youtu.be/qmOnijGNujY i https://youtu.be/MU2yt_CnmBM

Zgłaszane do dofinansowania w konkursie Szybka Ścieżka "Koronawirusy" projekty mają obejmować badania przemysłowe, eksperymentalne prace rozwojowe oraz prace przedwdrożeniowe. Obligatoryjnym elementem są jedynie eksperymentalne prace rozwojowe. Minimalna wartość projektu w przypadku pojedynczego MŚP to 1 mln zł, a w przypadku dużych firm oraz konsorcjów 2 mln zł. Dofinansowanie może wynieść aż do 80 proc. wartości kosztów kwalifikowanych w projekcie.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych