ARP proponuje przedsiębiorstwom Pożyczkę Antyinflacyjną

Agencja Rozwoju Przemysłu poinformowała we wtorek o wprowadzeniu nowego produktu - Pożyczki Antyinflacyjnej, z której będą mogli korzystać przedstawiciele sektora małych i średnich przedsiębiorstw.

Autor: PAP 04 stycznia 2022 15:34

Jak podała we wtorek ARP, Pożyczka Antyinflacyjna stanowi odpowiedź na obecne warunki rynkowe. W ocenie Agencji przedstawiciele polskiego przemysłu oraz innych branż niejednokrotnie zmagają się ze wzrostami cen materiałów budowlanych, a także kosztów produkcji czy transportu. Ta sytuacja generuje wiele wydatków ze strony przedsiębiorców, w tym tych z sektora MŚP. Celem nowo przedstawionej pożyczki jest wsparcie firm w obecnej sytuacji i tym samym ułatwienie im tak działań bieżących, jak i inwestycji - poinformowała Agencja.

"Jako ARP stale poszukujemy nowych możliwości rozwoju oraz tych obszarów rynku, w których możemy pełnić rolę instytucji niosącej wsparcie systemowe. Od lat pomagamy polskim przedsiębiorcom z sektora MŚP dzięki szeregowi naszych produktów. Pożyczka Antyinflacyjna to kolejny z nich, powiązany z obecną sytuacją gospodarczą. Dzięki gwarancji EFG produkt ten wydatnie pomoże wielu firmom w odbudowie popandemicznej gospodarki" - stwierdził wiceprezes ARP Paweł Kolczyński, cytowany w informacji prasowej.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jak podkreśliła ARP, w standardowym procesie pożyczkobiorca musi pokryć minimum 120 proc. pożyczki materialnymi zabezpieczeniami. Natomiast w przypadku Pożyczki Antyinflacyjnej podstawowym zabezpieczeniem - 70 proc. - będzie gwarancja Europejskiego Funduszu Gwarancyjnego.

Pożyczka Antyinflacyjna to dwa warianty dostosowane do odmiennych potrzeb przedsiębiorców: pożyczka inwestycyjna z przeznaczeniem na sfinalizowanie realizowanej inwestycji, np. pokrycie deficytu przekroczenia budżetu inwestycji z powodu np. skokowego wzrostu cen materiałów budowlanych, oraz pożyczka obrotowa z przeznaczeniem na bieżącą działalność przedsiębiorcy.

Według ARP, kwoty pożyczki będą się zawierać w przedziale 800 tys. - 10 mln zł, dokładna wysokość będzie ustalana indywidualnie dla każdego z wnioskujących. Okres finansowania wyniesie do 48 miesięcy dla pożyczek obrotowych oraz do 120 miesięcy dla pożyczek inwestycyjnych. Spłata odbywać się będzie w równych ratach kapitałowych.

"Klienci, którzy skorzystają z tego produktu, będą mogli liczyć na wiele korzyści. W tym na złagodzenie wymogu materialnego pokrycia pożyczki zabezpieczeniami, czy na możliwość karencji w spłacie kapitału. Warto też podkreślić, że w przypadku Pożyczki Antyinflacyjnej to ARP poniesie opłatę na udzielenie gwarancji" - uważa Dyrektor Zarządzający ARP Konrad Trzonkowski.

Według ARP firma, aby mogła skorzystać z Pożyczki Antyinflacyjnej, musi prowadzić działalność na terenie Polski powyżej 12 miesięcy; powinna też prowadzić pełną księgowość i posiadać roczne przychody na poziomie co najmniej 4 mln zł, a także zakończyć 2021 rok z pozytywnymi wynikami netto i EBITDA.

Wnioski mogą składać spółki prawa handlowego lub osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, o ile nie prowadzą działań restrukturyzacyjnych lub nie znajdują się w sytuacji ogłaszania upadłości. Wnioskujący muszą także spełniać kryteria objęcia gwarancją portfelową Paneuropejskiego Funduszu Gwarancyjnego - zaznaczyła ARP.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych