Bank Pekao podniesie stopy procentowe o 1 pkt. proc.

We wtorek Rada Polityki Pieniężnej podniesie stopy procentowe o 1 pkt. procentowy - podano w poniedziałkowej analizie Banku Pekao.

Autor: PAP 07 marca 2022 13:20

We wtorek odbędzie się zaplanowane wcześniej posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Jak podał NBP w poniedziałkowym komunikacie, planowana jest również standardowa konferencja prasowa prezesa banku centralnego Adama Glapińskiego po posiedzeniu Rady.

Zdaniem ekonomistów Banku Pekao, RPP zdecyduje się na większą niż wcześniej oczekiwano podwyżkę stóp procentowych.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Do rangi głównego problemu urasta kwestia kursu walutowego. Jego poziom i dynamika stwarzają obecnie ryzyko pogłębienia szoku cenowego, a dotychczasowa, skoordynowana interwencja NBP i MF nie wystarczyła, by zrównoważyć wzrost premii za ryzyko i słabszy wzrost gospodarczy. Z tego względu uważamy, że RPP zdecyduje się wykorzystać ścieżkę stóp procentowych do wpłynięcia na dynamikę tych procesów. Zamiast spodziewanych wcześniej 50 pb., stopy procentowe na najbliższym posiedzeniu wzrosną o 100 pb." - podano w poniedziałkowym raporcie Banku Pekao.

Od początku napaści Rosji na Ukrainę złoty mocno traci. W poniedziałek ok. 9.45 euro kosztowało 4,93 zł (złoty stracił ok. 1,11 proc.), dolar prawie 4,54 zł (1,64 proc. spadku wartości złotego) a frank szwajcarski ponad 4,92 zł (spadek o ok. 1,18 proc.).

Jednym z powodów osłabienia złotego jest spadek euro w stosunku do dolara. Wspólna waluta kosztowała ok. 1,08 dolara, co oznacza spadek o ok. 0,6 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych