Banki obniżają marże kredytów hipotecznych. Na jak długo?

W ostatnim czasie doszło do wielu zmian dotyczących kredytów hipotecznych. Aż pięć banków zdecydowało się poprawić swoją ofertę związaną z tymi produktami. Niestety zmiany nie są zbyt duże i najprawdopodobniej zostały wprowadzone tylko na chwilę.

Autor: Jarosław Sadowski, Główny Analityk Expander Advisors 15 listopada 2016 15:05

Na obniżki marż zdecydowały się ING Bank Śląski, Deutsche Bank, mBank Hipoteczny i Raiffeisen Polbank. Natomiast Millennium nie nalicza już prowizji, która do niedawna wynosiła 2 proc. kwoty kredytu. Trzeba jednak dodać, że obniżki nie są zbyt duże i w dalszym ciągu marże są istotnie wyższe niż przed rokiem. Dla przykładu, średnia dla kredytów z najniższym wkładem własnym spadła z 2,33 proc. do 2,26 proc. Jeszcze przed rokiem wynosiła ona jednak 1,98 proc.

Przypomnijmy, że przyczyną znacznych podwyżek marż na przełomie 2015 r. i 2016 r. było przede wszystkim wprowadzenie podatku bankowego i podwyższenie składek na BFG, w wyniku upadłości SKOKów i SK Banku. Te czynniki nadal wpływają na rynek, więc marże w najbliższym czasie raczej nie wrócą do wcześniejszego poziomu. Obserwowane obecnie obniżki zostały najprawdopodobniej wprowadzone tylko na chwilę, aby pomóc bankom zrealizować założone na ten rok plany sprzedażowe.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ciekawostką może też być wycofanie przez BGŻ NBP Paribas oferty kredytów ze stałym oprocentowaniem. Jest to o tyle interesujące, że w ostatnim czasie KNF namawia banki do wprowadzania takich ofert, a nie rezygnacji z nich. Działania komisji są związane z tym, że mamy obecnie rekordowo niskie stopy procentowe. Gdy w przyszłości zostaną one podniesione, wzrosną również raty kredytów. Czasowo ochronić przed tym mogą właśnie kredyty ze stałym oprocentowaniem. Niestety oferty znajdujące się obecnie na rynku gwarantują zwykle niezmienne oprocentowanie tylko przez okres 5 lat. Dlatego KNF planuje wprowadzenie rekomendacji zalecającej wydłużenie tego okresu do co najmniej 10 lat.

Na koniec przypomnijmy, że powoli zbliża się początek roku i moment odblokowania puli 373 mln zł na dopłaty w ramach programu „Mieszkanie dla młodych”. Pieniądze jednak prawdopodobnie szybko się skończą. Przypomnijmy, że tylko w marcu tego roku złożono wnioski na dopłaty na kwotę ponad 200 mln zł. Dlatego osoby planujące skorzystać z takiego wsparcia, powinny już teraz zacząć szukać wymarzonego mieszkania i porównywać oferty kredytowe.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych