Banki oraz BIK potwierdzają: wakacje powodują kłopotów z uzyskaniem innego kredytu

Kolejne banki oraz BIK potwierdzają, że korzystanie z wakacji kredytowych nie wiąże się z automatycznymi kłopotami z uzyskaniem innego kredytu – Magdalena Rzeczkowska powiedziała minister finansów.

Autor: PAP / Tamara Marczewska 04 sierpnia 2022 18:11

  • Banki i Biuro Informacji Kredytowej potwierdzają, że skorzystanie z rządowych wakacji kredytowych nie niesie automatycznych kłopotów z uzyskaniem innego kredytu.
  • Nie ma efektu obniżenia banku tzw. scoringu, mimo że informacja o wakacjach trafi do BIK.
  • Z wakacji kredytowych skorzystało już 500 tys. kredytobiorców.

Bardzo nas cieszy, że nie tylko kolejne banki ale również Biuro Informacji Kredytowej potwierdzają w debacie publicznej, że skorzystanie z rządowego wsparcia - wakacji kredytowych - nie wiąże się z automatycznymi kłopotami z uzyskaniem innego kredytu w banku na skutek obniżenia tzw. scoringu, mimo że taka informacja trafi do BIK - powiedziała PAP minister finansów Magdalena Rzeczkowska.

O tym, że skorzystanie z wakacji kredytowych nie będzie wpływać na zdolność kredytową, poinformowało kilka banków, w tym m.in. PKO BP, Bank Pekao i Alior Bank. Także Biuro Informacji Kredytowej w informacji dla PAP potwierdziło, że skorzystanie z wakacji kredytowych nie będzie wpływać na ocenę, jakiej dokonuje BIK.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

- Banki przekazują do BIK informacje o zobowiązaniach objętych "wakacjami kredytowymi". Informacja o korzystaniu z "wakacji kredytowych" nie wpływa negatywnie na ocenę punktową BIK, czyli tzw. scoring BIK.

Decyzję o udzieleniu nowego czy o podwyższeniu kwoty istniejącego kredytu podejmuje bank na podstawie przyjętych w danym banku kryteriów oceny zdolności kredytowej, gdzie sam fakt skorzystania z "wakacji" może również być brany pod uwagę - podało biuro prasowe BIK w informacji przesłanej PAP.

BIK jest instytucją, która gromadzi i udostępnia dane o historii kredytowej klientów banków, SKOK-ów i firm pożyczkowych, tj. z całego rynku kredytowego w Polsce. Jest to największy w kraju zbiór danych o klientach indywidualnych i przedsiębiorcach, także w obszarze pożyczek pozabankowych.

- Informacja o skorzystaniu z wakacji kredytowych nie jest z definicji informacją obciążającą klienta banku. Zawsze ostateczna decyzja o udzieleniu kredytu zależy od banku, który ocenia, czy chce sprzedać klientowi produkt bankowy i na tym zarobić, czy nie - Magdalena Rzeczkowska dodała minister finansów.

Z informacji przekazanej przez premiera Mateusza Morawieckiego we wtorek wynika, że z wakacji kredytowych skorzystało już 500 tys. kredytobiorców.

Zgodnie z przepisami ustawy o wsparciu kredytobiorców, każdy spłacający kredyt w złotych zaciągnięty na własne potrzeby mieszkaniowe może wnioskować do banku o zawieszenie obsługi kredytu. Można skorzystać z zawieszenia spłaty kredytu na 4 miesiące w tym roku i na 4 miesiące - po jednym na kwartał - w roku 2023. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych