Banki śrubują politykę kredytową

W II kwartale 2022 r. banki zaostrzyły kryteria udzielania wszystkich rodzajów kredytów. Zanotowały spadek popytu, z wyjątkiem kredytów krótkoterminowych dla dużych przedsiębiorstw i kredytów konsumpcyjnych.

Autor: PAP / Tamara Marczewska 01 sierpnia 2022 14:26

  • W II kwartale 2022 r. banki zaostrzyły kryteria udzielania wszystkich rodzajów kredytów.
  • Banki zanotowały spadek popytu w większości segmentów rynku kredytowego, z wyjątkiem kredytów krótkoterminowych dla dużych przedsiębiorstw i kredytów konsumpcyjnych.
  • Spadek popytu motywowany był głównie zmniejszeniem się zapotrzebowania na długoterminowe finansowanie inwestycji przedsiębiorstw.
  • Na spadek popytu wpłynęło pogorszenie się sytuacji gospodarstw domowych i prognozy dotyczące rynku mieszkaniowego.
  • Dla potrzeb badania Narodowego Banku Polskiego, na początku lipca 2022 r. ankiety wypełniły 23 banki, o łącznym udziale w rynku kredytowym wynoszącym 88%.

Spadek popytu spowodowało zmniejszenie się zapotrzebowania na długoterminowe finansowanie inwestycji przedsiębiorstw oraz gorsza sytuacja gospodarstw domowych, poparta prognozami sytuacji na rynku mieszkaniowym.

W II kwartale 2022 r. ankietowane banki zaostrzyły kryteria udzielania wszystkich rodzajów kredytów dla przedsiębiorstw. Jako powód podano m.in. zaostrzenie polityki pieniężnej i wzrost ryzyka w niektórych branżach.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Jednocześnie banki nie zmieniły istotnie warunków kredytowania.

Spadek popytu ze strony przedsiębiorstw, głównie na kredyty długoterminowe. Wynikał on ze spadku zapotrzebowania na finansowanie inwestycji.

Większość banków po raz kolejny zaostrzyła kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych, uzasadniając to pogorszeniem się prognoz sytuacji gospodarczej i wzrostem stóp procentowych.

Banki obniżały marżę kredytową, jednak nie zmieniały innych warunków kredytowania zakupu mieszkań.

W opinii banków, znaczny spadek popytu na kredyty mieszkaniowe wynikał z pogorszenia się sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych, zmian w wydatkach konsumpcyjnych, prognoz sytuacji na rynku mieszkaniowym oraz zaostrzenia standardów polityki kredytowej

Zgodnie z deklaracjami banków zaostrzenie polityki kredytowej w II kwartale 2022 r. w segmencie kredytów konsumpcyjnych wynikało ze wzrostu stóp procentowych i pogorszenia się sytuacji gospodarczej w kraju.

Zmiany warunków kredytowania ograniczały się przede wszystkim do podniesienia marży kredytowej, w tym na kredyty obarczone podwyższonym ryzykiem.

Zaobserwowany wzrost popytu na kredyty konsumpcyjne był następstwem wzrostu zapotrzebowania na finansowanie zakupu dóbr trwałego użytku.

W III kwartale 2022 r banki spodziewają się dalszego obniżenia aktywności na rynku kredytowym.

Ankietowane podmioty przewidują kontynuację zaostrzania polityki kredytowej wobec przedsiębiorstw (głównie dużych podmiotów) i gospodarstw domowych oraz oczekują spadku popytu, który w przypadku długoterminowych kredytów dla przedsiębiorstw i kredytów mieszkaniowych ma być znaczny.

 

W dniu 1 sierpnia 2022 r. Narodowy Bank Polski opublikował kwartalną informację pt. „Sytuacja na rynku kredytowym – wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych”.
 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych