Banki tną odsetki, a Polacy lokaty

Kolejne banki poinformowały o zmianie oprocentowania depozytów. Niestety nie są to zmiany po myśli oszczędzających. Trudno więc się dziwić, że wycofują oni z lokat najwięcej pieniędzy w historii.

Autor: housemarket.pl 25 lutego 2021 13:12

W ciągu roku z lokat zniknęły ponad 93 miliardy złotych – wynika z najnowszych danych NBP. To już prawie co trzecia złotówka, którą na bankowych lokatach trzymaliśmy jeszcze na początku 2020 roku. Tak dużego odpływu kapitału z lokat nie notowaliśmy od 1996 roku, a więc od kiedy stosowne dane pokazuje NBP.

Oprocentowanie nie rozpieszczało nawet przed epidemią

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Powody tego gigantycznego odpływu pieniędzy z depozytów terminowych nie są tajemnicą. Już przed epidemią Polacy szukali innego rozwiązania niż trzymanie oszczędności na lokatach, bo oprocentowanie nie było zbyt wysokie. Przez to inflacja podgryzała siłę nabywczą kapitału szybciej niż banki dopisywały do niego odsetki. Wszystko to spotęgowała jeszcze epidemia. Przeciwdziałając jej skutkom, Rada Polityki Pieniężnej wyraźnie obniżyła stopy procentowe. Szybko zareagowały na to banki m.in. tnąc bez litości oprocentowanie lokat. To jest dziś – według danych banku centralnego - co najmniej kilka razy niższe niż przed rokiem.

Przeważają informacje o kolejnych cięciach odsetek

Proces ten trwa już od wielu miesięcy. Banki co i rusz pogarszają warunki, na których są gotowe przyjmować od Polaków oszczędności. Pojawiają się też przypadki usuwania lokat pozostających przez lata w stałej ofercie. Niestety ostatnie tygodnie znowu przyniosły złe informacje dla oszczędzających. W naszym rankingu najlepszych lokat i rachunków oszczędnościowych odnotowaliśmy 4 takie zmiany. Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami BFF Banking Group i Banku Pekao oprocentowanie ich produktów spadło względem sytuacji sprzed miesiąca. Podobny ruch zrobił też Nest Bank tnąc oprocentowanie lokat dla nowych klientów z 2 proc. na 1,5 proc. W nowej odsłonie konto Mega Oszczędnościowe w Alior Banku też niestety jest niżej oprocentowane niż miesiąc temu (0,6 proc. zamiast 1 proc.).

Zmianę oprocentowania od marca zapowiedział też Credit Agricole, który jest w czołówce naszego zestawienia. Nowi klienci zakładając tam rachunek oszczędnościowy wciąż mogą liczyć na 2 proc. odsetek. Niestety już wiemy, że produkt ten zakładany w marcu, będzie kusił oprocentowaniem na poziomie 1,5 proc.

Rezygnujemy z lokat, ale nie z banków

W naszym badaniu bierzemy pod uwagę zarówno lokaty, jak i konta oszczędnościowe. Nie jest to przypadek. Szczególnie w ostatnich miesiącach to konta oszczędnościowe cieszą się dużą popularnością. Podczas gdy z lokat pieniądze odpływają, to na rachunkach jest ich coraz więcej. Wciągu roku w sumie zgromadziliśmy na rachunkach zwykłych i oszczędnościowych dodatkowych 187 miliardów.

Z jednej strony epidemia spowodowała, że jesteśmy bardziej oszczędni, a z drugiej Polacy doceniają fakt, że trzymając pieniądze na rachunku oszczędnościowym, a nie lokacie, warunki trzymania środków są podobne, ale mamy większą swobodę dysponowania pieniędzmi. Poza tym wypłacenie pieniędzy z rachunku oszczędnościowego nie wiąże się z utratą odsetek, co w przypadku lokat jest bardzo częstym następstwem.

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych