Banki zaostrzyły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych

Banki w I kw. 2022 r. zaostrzyły kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych, ale jednocześnie zmniejszyły marże kredytowe – poinformował Narodowy Bank Polski w poniedziałek.

Autor: Pap 02 maja 2022 10:56

NBP opublikował w poniedziałek kwartalną informację pt. "Sytuacja na rynku kredytowym - wyniki ankiety do przewodniczących komitetów kredytowych".

"Większość banków po raz kolejny zaostrzyło kryteria udzielania kredytów mieszkaniowych uzasadniając to pogorszeniem się prognoz sytuacji gospodarczej i wzrostem oficjalnych stóp procentowych. Jednocześnie banki złagodziły niektóre z wymienionych w ankiecie warunków, w tym przede wszystkim zmniejszyły marżę kredytową. Spadek popytu na kredyty mieszkaniowe wynikał, zdaniem banków, ze zmian w wydatkach konsumpcyjnych, pogorszenia się sytuacji ekonomicznej gospodarstw domowych i prognoz sytuacji na rynku mieszkaniowym" - poinformował bank centralny.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Z komunikatu NBP wynika, że w II kw. banki oczekują zarówno spadku aktywności na rynku kredytowym oraz zaostrzenia warunków udzielania kredytów mieszkaniowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych