Bartkiewicz: jesteśmy w środku inflacyjnego płaskowyżu

Oczekujemy, że inflacja w sierpniu spadła do 15,3 proc. -powiedział ekonomista Banku Pekao Piotr Bartkiewicz. Jego zdaniem będzie to przede wszystkim efektem spadku cen paliw.

Autor: PAP 31 sierpnia 2022 08:58

  • W lipcu 2022 r. - według danych GUS - inflacja wyniosła 15,6 proc.
  • Paliwa będą miały największy wpływ na obniżkę inflacji.
  • W najbliższych miesiącach można się spodziewać albo utrzymywania się wskaźnika wzrostu cen na zbliżonym poziomie do sierpniowego

"Oczekujemy, że inflacja w sierpniu spadła do 15,3 proc. To będzie przede wszystkim efekt spadku cen paliw o jakieś 9 proc. w ujęciu miesięcznym" - powiedział PAP Piotr Bartkiewicz. Dodał, że paliwa będą miały największy wpływ na obniżkę. "Za to w przypadku cen żywności nie spodziewamy się niczego spektakularnego, będzie nieco wyżej niż w analogicznym okresie roku ubiegłego" - wskazał.

Zdaniem Piotra Bartkiewicza w najbliższych miesiącach można się spodziewać albo utrzymywania się wskaźnika wzrostu cen na zbliżonym poziomie do sierpniowego, albo niewielkiego spadku.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Jesteśmy w środku +inflacyjnego płaskowyżu+ i wygląda na to, że wrześniowy odczyt będzie na poziomie zbliżonym do sierpniowego. To, jak sytuacja będzie kształtować się w październiku, zależy od tego, czy Urząd Regulacji Energetyki (URE) zatwierdzi zmiany taryf, o które wnioskują firmy energetyczne, i co będzie z cenami ciepła, kanalizacji i wody" - powiedział ekonomista Banku Pekao.

Uważa on, że inflacja do końca roku nieco spadnie, jednak na początku 2023 r. URE będzie zatwierdzać taryfy energetyczne na nowy rok. I od tego będzie zależeć wysokość inflacji na początku przyszłego roku. Ale to nie zmienia prognozy, że jesteśmy blisko końca cyklu podwyżek stóp procentowych - wskazał.

 

"Można się spodziewać jeszcze jednej, maksymalnie dwóch podwyżek stóp procentowych o 25 pkt. bazowych. Chodzi o to, aby nie robić zbyt szybkiego przejścia w polityce pieniężnej, oraz aby uwzględnić fakt, że polityka fiskalna zapowiada się na luźniejszą, niż można było się spodziewać jeszcze w lipcu" - powiedział Bartkiewicz.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych