BIK: średnia rata kredytu mieszkaniowego udzielonego w pandemii wzrośnie o 100 zł

Podwyżka stóp procentowych, dokonana przez RPP, przełoży się o wzrost średniej raty kredytu mieszkaniowego udzielonego w pandemii o ponad 100 zł – wynika z piątkowej informacji Biura Informacji Kredytowej.

Autor: PAP 08 października 2021 16:27

"Decyzja RPP o podwyższeniu stopy referencyjnej o 0,4 pkt proc., tj. do poziomu 0,50 proc., bezpośrednio wpłynie na wzrost rynkowej stawki oprocentowania kredytu (WIBOR), a tym samym na wzrost kwoty płaconych odsetek od kredytów złotówkowych" - napisano w opublikowanej w piątek informacji prasowej Biura Informacji Kredytowej.

Jak oszacowało Biuro Informacji Kredytowej, podwyżka stóp procentowych może być szczególnie dotkliwa dla osób, które zaciągnęły złotowy kredyt mieszkaniowy w pandemii, a dokładnie od marca 2020 r. W tym okresie, po marcowej obniżce, poziom stóp procentowych osiągnął najniższą historyczną wartość. Średnia wartość kredytu mieszkaniowego, zaciągniętego w tym okresie, wyniosła 305 909 zł. Zatem miesięczna rata odsetkowa dla tej hipoteki wzrośnie średnio o 101,97 zł.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Podwyżka stóp procentowych dotknie zarówno obecnych, jak i przyszłych kredytobiorców. Obecnie kredyty spłaca 15 milionów Polaków, a wartość ich łącznego zadłużenia na 31 sierpnia 2021 r. wynosiła 724 mld zł. Znacząca większość, bo aż 510,5 mld zł (71 proc.) przypada na kredyty mieszkaniowe, w tym 395,35 mld zł to kredyty złotowe" - napisano w informacji prasowej BIK.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych