Borowski: RPP zakończy cykl podwyżek w lecie

Rada Polityki Pieniężnej zakończy cykl podwyżek stóp procentowych w lecie - uważa główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska Jakub Borowski. Szacuje, że w lipcu nastąpi ostatnia podwyżka stopy referencyjnej do poziomu 6,5 proc.

Autor: PAP 06 maja 2022 10:21

Rada Polityki Pieniężnej podniosła w czwartek wszystkie stopy procentowe o 0,75 pkt proc. Stopa referencyjna, główna stopa NBP, wzrosła z 4,5 proc. do 5,25 proc.

Jak wskazał Jakub Borowski, główny ekonomista Credit Agricole Bank Polska, wzrost był niższy od jego prognozy (100 pb), która była zgodna z konsensusem rynkowym. Dodał, że główną przyczyną silnego zaostrzenia polityki pieniężnej był odnotowany dalszy, znaczący i silniejszy od oczekiwań wzrost inflacji, która zgodnie ze wstępnym szacunkiem ukształtowała się w kwietniu na poziomie 12,3 proc. rdr i 11 proc. względem marca.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"W konsekwencji, biorąc pod uwagę dalszy oczekiwany wzrost dynamiki cen w najbliższych miesiącach, inflacja w II kw. br. ukształtuje się najprawdopodobniej na poziomie znacząco wyższym od oczekiwanego w marcowej projekcji NBP (10,3 proc.)" - wskazał Borowski.

Jak zaznaczył, ocena RPP dotycząca przyczyn wysokiej na tle historycznym inflacji nie zmieniła się w porównaniu z kwietniem.

"Zdaniem Rady w kierunku istotnie podwyższonej inflacji nadal oddziałują wysokie światowe ceny surowców energetycznych, wcześniejsze wzrosty regulowanych krajowych taryf na energię elektryczną, gaz ziemny i energię cieplną, a także rosnące dochody gospodarstw domowych. Podobnie jak w kwietniu, Rada oceniła, że w nadchodzących kwartałach inflacja pozostanie istotnie podwyższona ze względu na dalsze oddziaływanie czynników obecnie podwyższających dynamikę cen, w tym związanych z rosyjską agresją zbrojną przeciw Ukrainie" - zauważył ekonomista.

Jak dodał, Rada ponownie zadeklarowała, że jej "dalsze decyzje będą zależne od napływających informacji dotyczących perspektyw inflacji i aktywności gospodarczej, w tym od wpływu agresji zbrojnej Rosji przeciw Ukrainie na polską gospodarkę".

"Jednocześnie, podobnie jak w kwietniu, Rada podkreśliła, że podwyżka stóp procentowych ograniczy ryzyko kształtowania się inflacji powyżej celu w horyzoncie oddziaływania polityki pieniężnej" - wskazał.

Według ekonomisty banku Credit Agricole podtrzymanie tych sformułowań wskazuje, że w najbliższych miesiącach cykl zaostrzenia polityki pieniężnej będzie kontynuowany.

"Czwartkowa, mniejsza od oczekiwań podwyżka stóp jest silnym wsparciem dla naszej oceny, zgodnie z którą cykl podwyżek stopy referencyjnej NBP zbliża się do końca" - podał.

Borowski podtrzymuje prognozę, zgodnie z którą w czerwcu i lipcu nastąpią kolejne znaczące i jednocześnie ostatnie podwyżki stopy referencyjnej do 6.50 proc. w lipcu. "Wsparciem dla tego scenariusza jest wyraźne osłabienie kursu złotego, jakie nastąpiło po ogłoszeniu dzisiejszej decyzji RPP" - podkreślił.

Jak wyjaśnił, w warunkach podwyższonej premii za ryzyko w związku z wojną w Ukrainie oraz niepewności dotyczącej terminu uruchomienia Krajowego Planu Odbudowy dalsze znaczące podniesienie stóp procentowych jest niezbędne dla wywołania istotnej aprecjacji kursu złotego koniecznej dla ograniczenia presji inflacyjnej. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych