Borys: zapanowanie nad inflacją będzie wymagało dalszego zacieśnienia polityki pieniężnej

Zapanowanie nad inflacją potrwa kilka kwartałów i będzie wymagało dalszego zacieśnienia polityki pieniężnej - ocenił we wtorek prezes Polskiego Funduszu Rozwoju Paweł Borys, odnosząc się do danych GUS o inflacji.

Autor: PAP 15 marca 2022 11:49

Jak podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w lutym br. wzrosły o 8,5 proc. rdr, w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny spadły o 0,3 proc.

Według prezesa PFR spadek inflacji w lutym wynika z obniżek cen żywności i paliw w efekcie wdrożenia rządowej tarczy inflacyjnej. Paweł Borys dodał, że inflacja byłaby niższa, gdyby nie nastąpił silny wzrost cen paliw będący efektem napaści Rosji na Ukrainę w drugiej połowie miesiąca.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

"Agresja Putina spowoduje, że wzrosty cen paliw i żywności utrzymają się na podwyższonym poziomie w najbliższych miesiącach. Światowy indeks cen żywności znalazł się u nas na najwyższym poziomie od początku lat 70., ponieważ Rosji i Ukraina są dużymi eksporterami zbóż, olejów czy nawozów" - wskazał.

Dobrą informacją - jak zaznaczył - jest obecny spadek cen ropy naftowej poniżej 100 dol. za baryłkę oraz cen certyfikatów za emisję CO2 o blisko 30 proc.

"Niemniej dynamika cen producenckich i konsumenckich pozostanie wysoka w najbliższym czasie, a pełne zapanowanie nad inflacją będzie wymagało kilku kwartałów i dalszego zacieśnienia polityki pieniężnej" - podkreślił Borys.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych