BOŚ: celem banku jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2030 r.

Bank Ochrony Środowiska ogłosił strategię prezentującą podejście banku do kwestii zrównoważonego rozwoju; jednym z celów jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2030 r. - podał we wtorek BOŚ. Bank chce m.in. ograniczać finansowanie wydobycia węgla energetycznego i nowych bloków węglowych.

Autor: Pap 26 października 2021 10:49

Jak zaznaczono we wtorkowej informacji banku, w zakresie działalności prośrodowiskowej BOŚ w strategii ESG (Environmental, Social, Corporate Governance, czyli środowisko naturalne, społeczeństwo i ład korporacyjny - PAP) zwraca uwagę na rozwój zielonych produktów finansowych i zwiększanie ich znaczenia w działalności biznesowej. Zakłada też wzrost udziału zielonych aktywów w portfelu kredytowym do 50 proc. w 2023 r. (na koniec 2020 r. było to 36,3 proc.).

"W planach jest wzrost wolumenu sprzedaży produktów zrównoważonych (w tym z naciskiem na rozwój współpracy z MŚP) do 400 mln zł w 2022 r." - wskazano. BOŚ chce też ograniczać finansowanie wydobycia węgla energetycznego i nowych bloków węglowych, zgodnie z przyjętą polityką klimatyczną.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Równolegle bank zamierza zmniejszać swój negatywny wpływ na środowisko naturalne. Wśród wyznaczonych celów jest m.in. zmniejszenie śladu węglowego o 20 proc. (względem 2020 r.) oraz utworzenie floty pojazdów składającej się w 30 proc. z aut hybrydowych lub elektrycznych do końca 2023 r., a także pełne przestawienie się na energię elektryczną pochodzącą z OZE od przyszłego roku. Celem jest też: zwiększanie udział oświetlenia energooszczędnego, udoskonalanie systemu zarządzania odpadami, wdrożenie polityki środowiskowej i klimatycznej. Finalnie bank chce dojść do neutralności klimatycznej w 2030 r.

Dokument zawiera wykaz realizowanych wewnętrznie i zewnętrznie działań: na rzecz środowiska i klimatu; otoczenia społecznego oraz w zakresie ładu korporacyjnego. "Każdej zidentyfikowanej aktywności przypisane zostały w pełni mierzalne cele - jednym z nich jest osiągnięcie neutralności klimatycznej w 2030 r." - zaznaczył BOŚ we wtorkowej informacji.

Jednocześnie opublikowany został pierwszy w historii banku raport ESG, podsumowujący starania banku w zakresie zrównoważonego rozwoju za 2020 r. Oba dokumenty i zawarte w strategii ESG zobowiązania są elementem realizacji opublikowanej w czerwcu br. strategii banku na lata 2021-23.

"Zaangażowanie sektora finansowego w zieloną transformację jest kluczem do powodzenia tego jednego z największych planów gospodarczych w historii Unii Europejskiej" - wskazał, cytowany we wtorkowej informacji Banku Ochrony Środowiska, prezes BOŚ Wojciech Hann. Dodał, że bank chce być liderem tych przemian w Polsce. "Możemy z powodzeniem kompleksowo pomagać naszym partnerom rozwijać się przy jednoczesnym wspieraniu realizacji celów klimatycznych" - podkreślił.

Jak dodał, strategia ESG stanowi "precyzyjny plan", którego realizacja pomoże m.in. finansować przyjazne środowisku projekty.

Zgodnie z informacją, w wymiarze społecznym główną ambicją banku jest zwiększenie zaangażowania pracowników poprzez aktywne włączenie w mające miejsce w banku zmiany (wzrost wskaźnika zaangażowania z 28 proc. w czerwcu br. do 58 proc, do 2023 r.). "BOŚ zamierza wdrożyć politykę różnorodności, realizować programy rozwojowe dla kadr różnego szczebla, wspierać wolontariat pracowniczy, projekty well-being, czy przeprowadzać regularne badania potrzeb pracowników" - zaznaczono.

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych