Co drugi z nas spłaca pożyczkę lub kredyt. Widać różnice w nawykach

Wg. danych BIK niemal połowa dorosłych Polaków posiada kredyt lub pożyczkę. W północno-zachodniej części Polski osób obciążonych kredytami mieszka więcej. Mieszkańców tego regionu charakteryzuje wyższa skłonność do konsumpcji, niż rodaków z południowo-wschodniej części kraju.

Autor: Tamara Marczewska 03 sierpnia 2022 09:26

  • 47,3% dorosłych Polaków ma zobowiązania z tytułu zaciągniętego kredytu czy pożyczki.
  • Najwięcej obciążeń kredytowych mają Polacy z północno-zachodniej części kraju.
  • Najmniej zadłużeni są rodacy z obszarów południowo-wschodniej Polski. Oni też lepiej spłacają swoje zobowiązania kredytowe.

Niemal co drugi Polak jest dziś zadłużony. Jednak ilość Polaków posiadających zobowiązania finansowe związane z kredytem lub z pożyczką nie jest rozłożona równomiernie na terenie kraju, lecz różnicuje się regionalnie.

Wyraźnie wyższy poziom Polaków z obciążeniami finansowymi z tytułu kredytów lub pożyczek mają województwa z północno-zachodniej części kraju. Dużo mniejsza liczba rodaków zadłużyła się w rejonie południowo-wschodnim.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Najwyższy poziom liczby dorosłych Polaków z obciążeniami kredytowymi mają mieszkańcy województw:

  • 52 proc. - wielkopolskiego i dolnośląskiego.

Najniższy odsetek zobowiązań mają mieszkający w:

  • świętokrzyskim - 37,3 proc.  
  • podkarpackim - 38,4 proc.

Wg. danych Departamentu Business Intelligence Biura Informacji Kredytowej to właśnie mieszkańcy północno-zachodniej Polski są o wiele bardziej skłonni do konsumpcji, niż osoby zamieszkujące południowo-wschodnią część kraju. Jednak zdaniem analityków BIK nie jest to skutkiem sytuacji ekonomicznej, lecz wynika z przesłanek kulturowych. Być może nawyki związane z pieniędzmi okazują się silniejsze, niż ich ilość.

Wydawaj mniej, niż zarabiasz

Odmienny obraz Polski wyłania się w przypadku liczb dotyczących tzw. "moralności płatniczej". Tutaj sytuacja się odwraca.

Najsolidniej spłacają swoje zobowiązania - w tym pożyczki i kredyty - Polacy mieszkający w południowo-wschodniej części Polski.

Najgorzej spłacanie podjętych zobowiązań wychodzi mieszkańcom północno-zachodniej części kraju.

Ze wszystkich województw najsumienniej wywiązują się ze zobowiązań Polacy z województwa podkarpackiego. W tym regionie  tylko 5,2 proc. kredytobiorców opóźnia się z płatnościami kredytów i pożyczek o więcej niż 90 dni.

Sławą największych maruderów wśród kredytobiorców cieszą się mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego. Wśród nich z płatnościami zobowiązań ociąga się 8,6 proc.

Na drugim miejscu wśród najsłabiej spłacających zobowiązania znaleźli się mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego. Tutaj ze spłatami kredytów i pożyczek powyżej 90 dni opóźnia się 8,3 proc. mieszkańców.

 

Materiał powstał na bazie informacji z Departamentu Business Intelligence Biura Informacji Kredytowej S.A.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych