
Wg. danych BIK niemal połowa dorosłych Polaków posiada kredyt lub pożyczkę. W północno-zachodniej części Polski osób obciążonych kredytami mieszka więcej. Mieszkańców tego regionu charakteryzuje wyższa skłonność do konsumpcji, niż rodaków z południowo-wschodniej części kraju.
Niemal co drugi Polak jest dziś zadłużony. Jednak ilość Polaków posiadających zobowiązania finansowe związane z kredytem lub z pożyczką nie jest rozłożona równomiernie na terenie kraju, lecz różnicuje się regionalnie.
Wyraźnie wyższy poziom Polaków z obciążeniami finansowymi z tytułu kredytów lub pożyczek mają województwa z północno-zachodniej części kraju. Dużo mniejsza liczba rodaków zadłużyła się w rejonie południowo-wschodnim.
Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl
Najwyższy poziom liczby dorosłych Polaków z obciążeniami kredytowymi mają mieszkańcy województw:
Najniższy odsetek zobowiązań mają mieszkający w:
Wg. danych Departamentu Business Intelligence Biura Informacji Kredytowej to właśnie mieszkańcy północno-zachodniej Polski są o wiele bardziej skłonni do konsumpcji, niż osoby zamieszkujące południowo-wschodnią część kraju. Jednak zdaniem analityków BIK nie jest to skutkiem sytuacji ekonomicznej, lecz wynika z przesłanek kulturowych. Być może nawyki związane z pieniędzmi okazują się silniejsze, niż ich ilość.
Odmienny obraz Polski wyłania się w przypadku liczb dotyczących tzw. "moralności płatniczej". Tutaj sytuacja się odwraca.
Najsolidniej spłacają swoje zobowiązania - w tym pożyczki i kredyty - Polacy mieszkający w południowo-wschodniej części Polski.
Najgorzej spłacanie podjętych zobowiązań wychodzi mieszkańcom północno-zachodniej części kraju.
Ze wszystkich województw najsumienniej wywiązują się ze zobowiązań Polacy z województwa podkarpackiego. W tym regionie tylko 5,2 proc. kredytobiorców opóźnia się z płatnościami kredytów i pożyczek o więcej niż 90 dni.
Sławą największych maruderów wśród kredytobiorców cieszą się mieszkańcy województwa zachodniopomorskiego. Wśród nich z płatnościami zobowiązań ociąga się 8,6 proc.
Na drugim miejscu wśród najsłabiej spłacających zobowiązania znaleźli się mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego. Tutaj ze spłatami kredytów i pożyczek powyżej 90 dni opóźnia się 8,3 proc. mieszkańców.
Materiał powstał na bazie informacji z Departamentu Business Intelligence Biura Informacji Kredytowej S.A.
Materiał chroniony prawem autorskim - zasady przedruków określa regulamin.