Czernicki z MF: nie trwają prace nad nowymi podatkami ani składkami

W resorcie finansów nie trwają prace nad nowymi podatkami ani składkami - powiedział w środę główny ekonomista MF Łukasz Czernicki. Ocenił także, że trzecia fala pandemii będzie miała mniejszy wpływ na gospodarkę niż poprzednie.

Autor: PAP 24 lutego 2021 12:02

"Mogę zapewnić, że według mojej wiedzy, dalsze prace nad jakimiś podatkami czy składkami obecnie nie trwają w Ministerstwie Finansów" - mówił Czernicki podczas rozmowy z money.pl.

Odpowiadając na pytanie dotyczące luki VAT w 2020 r., Czernicki powiedział, że pierwsze dane będą znane w okolicach kwietnia, ale "na chwilę obecną możemy powiedzieć, że raczej ci, którzy głoszą tezę o silnym rozszczelnieniu systemu podatkowego w obszarze VAT będą zawiedzeni".

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Pytany o rosnącą inflację, wskazał, że wielu obywateli dotyczy wzrost cen, ale Polska jest blisko celu inflacyjnego wyznaczonego przez NBP (2,5 proc. z odchyleniem +/- 1 pkt. proc. - PAP).

"Lepiej mieć tak silnie rosnącą gospodarkę jak w Polsce i inflację na poziomie 2,5 proc. czy 3,6 proc., jak mówi Eurostat, czy mieć deflację i tak poturbowaną gospodarkę, taki duży ubytek w PKB jak miała Grecja? Bo wydaje mi się, że to my chyba jesteśmy na wygranej pozycji i ta inflacja działa na naszą korzyść. I ta inflacja tak naprawdę ani nie zagraża wymknięciu nam się spod kontroli, a z drugiej strony ułatwia całej gospodarce wychodzenie z pandemii" - zauważył.

"Moim zdaniem lepiej mieć lekko wyższą inflację, powyżej średniej unijnej, ale szybszy wzrost gospodarczy i dużo niższe stopy procentowe, które stymulują gospodarkę i pomagają w oddłużaniu firmom i gospodarstwom domowym" - ocenił.

Odnosząc się do kwestii wpływu ewentualnej trzeciej fali pandemii na gospodarkę Czernicki zwrócił uwagę, że druga fala pandemii była gorsza od pierwszej, jeśli chodzi o sektor zdrowotny, natomiast miała od niej mniejszy wpływ na gospodarkę.

"Jeżeli ta trzecia fala przyjdzie, ona na pewno będzie miała wpływ na wskaźniki gospodarcze, ale zakładamy, że jej oddziaływanie na gospodarkę będzie mniejsze, bo w międzyczasie nauczyliśmy się żyć w tych nowych warunkach, nauczyliśmy się prowadzić biznesy, więc raczej spodziewam się, że to będzie dużo mniejsze uderzenie w gospodarkę niż podczas pierwszej fali" - mówił. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych