Czy i kiedy NBP możliwe obniżenie stóp procentowych?

W połowie przyszłego roku, w ostatnim kwartale, z dużym prawdopodobieństwem będziemy obniżać stopy procentowe; inflacja będzie przezwyciężona, będzie jednocyfrowa - powiedział w czwartek prezes NBP Adam Glapiński. Tempo wzrostu utrzyma się dodatnie - dodał.

Autor: PAP 09 września 2022 10:06

  • NBP od przyszłego roku, w ostatnim kwartale z dużym prawdopodobieństwem zacznie obniżać stopy procentowe.
  • Tempo wzrostu gospodarczego będzie nadal dodatnie.
  • Polska nie stoi przed groźbą recesji. 

"Już widać (...) światło w tunelu" - powiedział Glapiński odnosząc się do prognoz inflacji podczas czwartkowej konferencji prasowej poświęconej ocenie bieżącej sytuacji ekonomicznej w Polsce. Jak mówił: "Połowa przyszłego roku, ostatni kwartał raczej, z dużym prawdopodobieństwem będziemy obniżać stopy. Inflacja będzie przezwyciężona, będzie jednocyfrowa".

 

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dodał, że tempo wzrostu gospodarczego będzie nadal dodatnie. "Może być oczywiście spadek z kwartału na kwartał, ale to nie jest recesja. Recesji w Polsce nie przewidujemy - takiej rok do roku, że jest spadek produktu krajowego brutto, zatrudnienia itd." - ocenił prezes Glapiński.

Szef NBP przyznał, że "RPP musi manewrować między działaniem antyinflacyjnym a nieprzedobrzeniem, niezabiciem pacjenta, niewprowadzeniem go w recesję". 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych