Deweloperzy coraz częściej emitują obligacje

Obligacje o wartości przekraczającej miliard złotych wyemitowali od początku 2016 r. najwięksi deweloperzy mieszkaniowi, działający na polskim rynku. W tym czasie zostały spłacone obligacje o wartości ok. 450 mln zł - wynika z badania przeprowadzonego przez specjalistów z Dom Maklerskiego Navigator.

Autor: HouseMarket.pl 02 maja 2017 15:06

Deweloperzy to jedna z najliczniej obecnych i najbardziej aktywnych na polskim rynku obligacji korporacyjnych branż kierujących emitowane obligacje zarówno do podmiotów profesjonalnych jak również inwestorów indywidualnych. Specjaliści Domu Maklerskiego Navigator postanowili wziąć tą branżę pod lupę – w przygotowanym raporcie analizą objętych zostało 13 deweloperów mieszkaniowych, posiadających obligacje wprowadzone na Catalyst o łącznej wartości nominalnej przekraczającej 15 mln zł, tj.: Archicom SA, Atal SA, Developres Sp. z o. o., Dom Development SA, JW Construction SA, LC Corp SA, Lokum Deweloper SA, Marvipol SA, Murapol SA, Polnord SA, Robyg SA, Ronson Europe NV, Vantage Development SA.

Dobra sytuacja na rynku sprzedaży mieszkań wpłynęła na zwiększoną aktywność deweloperów mieszkaniowych w zakresie pozyskiwania środków na nowe projekty. Całkowite zadłużenie analizowanych deweloperów z tytułu zaciągniętych kredytów i wyemitowanych obligacji osiągnęło na koniec 2016 r. wartość 4,49 mld zł w porównaniu do 4,03 mld zł na koniec 2015 r. (+11,3 proc. r/r). Od 2012 r. spada natomiast poziom zadłużenia netto deweloperów (zadłużenie pomniejszone o środki pieniężne spółki) – dzieje się tak za sprawą rosnącej wartości środków pieniężnych – deweloperzy wraz ze wzrostem sprzedaży utrzymują wyższe saldo gotówki od klientów na rachunkach powierniczych oraz akumulują nadwyżki, by móc szybko zareagować na okazje inwestycyjne i nabywać grunty zapewniające im projekty dostępne do sprzedaży na kolejne okresy.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Na przestrzeni ostatnich lat widoczna była również tendencja deweloperów do zmiany charakteru zadłużenia z tradycyjnego (kredytowego) na obligacyjne – w 2014 r. 52,4 proc. zadłużenia deweloperów stanowiły zaciągnięte kredyty, a w ostatnim roku ich udział spadł do 46,2 proc. Należy jednak zwrócić uwagę, że znaczna część omawianych kredytów przeznaczona jest na finansowanie projektów komercyjnych (część analizowanych deweloperów oprócz działalności w segmencie mieszkaniowym prowadzi również działalność w segmencie komercyjnym, głównie biurowym) – w 2016 r. stanowiły one prawie 40 proc. całkowitej wartości kredytów analizowanych deweloperów, więc rzeczywisty udział finansowania obligacyjnego w strukturze zadłużenia finansowego deweloperów mieszkaniowych wynosi około 65 proc., a część deweloperów wykazywała zerowe saldo kredytów.

Wzrost popularności obligacji jest również efektem coraz niższych marż, po jakich wiodący deweloperzy są w stanie plasować kolejne emisje, oraz innych przewag finansowania obligacyjnego względem kredytów: możliwością finansowania rozbudowy banku ziemi, większą elastycznością w dysponowaniu pozyskanymi środkami oraz możliwością finansowania wczesnych etapów inwestycji (bez przedsprzedaży). Przy umiarkowanym wzroście długu w ostatnich latach deweloperzy istotnie poprawili swoje pozycje gotówkowe – na koniec 2016 r. całkowity stan gotówki analizowanych deweloperów wyniósł 2,27 mld zł, przy 1,3 mld zł w 2014 r. Rosnące saldo gotówki można częściowo wytłumaczyć utrzymywaniem środków na rachunkach powierniczych, których wartość rośnie wraz ze wzrostem sprzedaży.

Do końca 2017 r. analizowani przez nas deweloperzy zobowiązani są wykupić obligacje o łącznej wartości przekraczającej 341 mln zł, natomiast w 2018 r. ponad 705 mln zł. W 2016 r. wymienione spółki wyemitowały obligacje o wartości przekraczającej 842 mln zł, które w większości zapadają w latach 2019-2021. Co istotne, w pierwszym kwartale 2017 r. wartość wyemitowanych obligacji niemal pokrywała się z wartością wykupu w tym okresie. Deweloperzy, chcąc utrzymać ambitne cele sprzedażowe z roku 2017 w następnych latach, w naszej ocenie będą chcieli refinansować sporą część obligacji zapadających w 2017 r. oraz 2018 r. Ostatnim przykładem w tym zakresie jest emisja obligacji przez Lokum Deweloper o wartości 75 mln zł, z której środki częściowo będą przeznaczone na refinansowanie wcześniej wyemitowanych obligacji.

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych