Dodatkowe środki w programie MdM

Już w sierpniu rząd planuje uruchomić dodatkową pulę dofinansowań w programie Mieszkanie dla Młodych. Dzięki nowelizacji zaproponowanej przez Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa na dopłaty przeznaczono ekstra ponad 100 mln złotych.

Autor: HouseMarket.pl 06 lipca 2017 13:41


Rządowy program MdM cieszy się ogromną popularnością. Od kiedy zaczął obowiązywać, przyznawane transze na dany rok rozchodzą się w kilka miesięcy. Środki przewidziane na rok 2017 skończyły się po miesiącu od ich uruchomienia.

- Do tej pory obowiązywała 5-procentowa rezerwa bezpieczeństwa - wyjaśnia Piotr Kijanka, dyrektor ds. Sprzedaży i Marketingu w Grupie Deweloperskiej Geo. - Co oznacza, że beneficjentom oddawano jedynie 95 proc. budżetu przeznaczonego na konkretny rok. Dzięki nowym regulacjom, banki będą przyjmować wnioski do momentu wyczerpania środków - dodaje.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Ponadto rząd planuje kolejną ważną zmianę. Zgodnie z dotychczasowymi zasadami, na poczet każdego wniosku rezerwowano kwotę, jaka mogła zostać przyznana. Jeżeli wniosek nie został pozytywnie rozpatrzony albo wnioskodawca rozmyślił się, pula przepadała i nie mogła zostać przyznana komuś innemu. W ten sposób bez pokrycia pozostawało ok. 30 mln zł. Nowa ustawa miałaby zmienić ten proces i umożliwić wykorzystanie przeznaczonych środków w 100 proc.

Zmiany w programie oznaczają, że w 2017 r. zostanie odmrożonych blisko 69 mln zł, natomiast w 2018 r. – ponad 38 mln złotych. Taki budżet, przy założeniu, że średnia wartość pojedynczej dopłaty wynosi 25,8 tys. złotych, pozwoli na zakup 2,7 tys. mieszkań jeszcze w tym roku, a w przyszłym kolejne 1,5 tysiąca.

Pamiętajmy jednak, żeby spieszyć się z decyzją. Kiedy w styczniu b.r. uruchomiono nową pulę środków na MdM, liczba złożonych wniosków spowodowała, że w ciągu 2 dni z dostępnej kasy ubyło 122 mln złotych. Dodatkowe środki mogą więc zostać wykorzystane już w pierwszym dniu. Nowelizacja ma wejść w życie 1 sierpnia.

 

 

 

 

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych