Dotychczasowe podwyżki stóp mogą obniżyć wzrost PKB w przyszłym roku o 0,3-0,6 pkt. proc.

Na podstawie modeli banku centralnego można oszacować, że dotychczasowe podwyżki stóp procentowych w NBP zmniejszą wzrost PKB w przyszłym roku o ok. 0,3-0,6 pkt. proc. – powiedział główny ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski.

Autor: PAP 27 grudnia 2021 12:27

Od października br. do grudnia NBP podnosił stopy trzykrotnie. Główna stopa procentowa banku centralnego, referencyjna, wzrosła w tym czasie z 0,1 proc. do 1,75 proc. a więc o 1,65 pkt. proc. Takie podwyżki wpłyną na spadek tempa wzrostu gospodarczego.

"Badania na temat tego, jak podwyżki stóp procentowych przekładają się na tempo wzrostu PKB, prowadzi bank centralny. Ale trzeba pamiętać, że tutaj stosuje się różne modele, na dodatek często efekty zależą od koniunktury, a poza tym ostatnie publikacje NBP na temat transmisji podwyżek stóp na wzrost gospodarczy pochodzą sprzed pandemii. Jednak na podstawie modeli banku centralnego można oszacować, że już dokonane podwyżki mogą odjąć od przyszłorocznego wzrostu gospodarczego między 0,3 a 0,6 pkt. proc." - powiedział PAP główny ekonomista Santander Bank Polska Piotr Bielski.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dodał, że można też oszacować wpływ podwyżek także na wzrost w 2023 roku, jednak tutaj rozbieżności między wynikami są większe.

"W porównaniu do sytuacji, gdyby zmian stóp procentowych nie było, podwyżki obniżą wzrost PKB w 2023 r. o od 0,3 do 1,4 pkt. proc. Te wyniki zależą od tego, którego modelu banku centralnego użyć" - stwierdził Bielski.

Podwyżki stóp procentowych wpływają także na obniżenie inflacji i skalę spadku, co - jak powiedział główny ekonomista Santander Bank Polska - również można oszacować na podstawie modeli banku centralnego.

"Dotychczasowe podwyżki stóp procentowych mogą obniżyć inflację na koniec roku o jakiś punkt procentowy. To pokazuje, że inflację trzeba zacząć gasić zanim ona wzrośnie do 8 czy 9 proc., bo przy takim poziomie jej redukcja wymaga znacznie mocniejszych zmian stóp procentowych" - ocenił Bielski.

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych