Duże schłodzenie na rynku kredytów mieszkaniowych

W czerwcu 2022 r. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało o 59,7 proc. mniej klientów niż w tym samym miesiącu rok wcześniej - poinformowało w poniedziałek Biuro Informacji Kredytowej. W porównaniu do maja br. liczba wnioskodawców była mniejsza o 18,1 proc.

Autor: pap 04 lipca 2022 15:41

  • W czerwcu br. o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 19,52 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 48,42 tys. rok wcześniej, co oznacza spadek o 59,7 proc.
  • Spadła średnia wartość wnioskowanego kredytu: w czerwcu br. wyniosła 340,85 tys. zł i była niższa o 0,5 proc. r/r/ i 0,9 proc. w relacji m/m/.

BIG poinformował także, że najnowszy, czerwcowy odczyt BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych) zmniejszył się o 59,9 proc.

"Przewidywania wobec czerwcowego odczytu BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe niestety sprawdziły się. Popyt pogłębił jeszcze bardziej spadki i nic nie zapowiada, że osiągnął już najniższy poziom, a odbicia od dna na razie nie widać na horyzoncie" - wskazał, cytowany w informacji, główny analityk Biura Informacji Kredytowej prof. Waldemar Rogowski.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

W jego ocenie czerwcowy odczyt Indeksu jest już kolejnym potwierdzeniem bardzo dużego schłodzenia a wręcz zamrożenia na rynku kredytów mieszkaniowych. "Czerwcowa wartość Indeksu jest najniższa w historii pomiaru od stycznia 2008 r. czyli od 14 lat" - zauważył.

Jego zdaniem na czerwcową wartość Indeksu negatywnie wpłynęła mniejsza o prawie 60 proc. niż przed rokiem liczba wnioskodawców, która - jak podkreślił - jest na najniższym poziomie od stycznia 2007 r. czyli odkąd BIK analizuje liczbę wnioskodawców. Wskazał, że liczba wnioskujących spada już od kwietnia 2021 roku, ale "od marca spada co miesiąc również średnia kwota wnioskowanego kredytu, co może świadczyć, że kredytobiorcy finansują tańsze (mniejsze) nieruchomości".

"Niestety obawiam się, że w kolejnych miesiącach zarówno liczba wnioskujących jak i średnia kwota wnioskowanego kredytu jeszcze spadną, co spowoduje kolejny negatywny rekord w wartości samego BIK Indeksu Popytu na Kredyty Mieszkaniowe" - dodał ekonomista.

Wskaźnik BIK Indeks - PKM obliczany jest w przeliczeniu na dzień roboczy po wyłączeniu zapytań o kredyty mieszkaniowe na kwoty przekraczające 10 mln zł oraz zapytań o tego samego klienta w kolejnych 90 dniach. Metodyka indeksu została opracowana przez Biuro Informacji Kredytowej we współpracy z Instytutem Rozwoju Gospodarczego SGH. Indeks publikowany jest co miesiąc.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych