Ekonomiści: w III kw. PKB wzrósł między 4,6 a 5,7 proc.

Wzrost PKB w III kw. br. wyniesie między 4,6 a 5,7 proc. - wskazują ekonomiści, z którymi rozmawiała PAP. W całym roku – według ekonomistów Alior Banku i Pekao – wzrost PKB wyniesie 5 proc., a w ocenie PKO BP będzie to 5,4 proc.

Autor: Pap 12 listopada 2021 08:57

W piątek Główny Urząd Statystyczny opublikuje tzw. szybki szacunek wzrostu PKB w III kw. 2021 r. W II kw., jak wynika z wstępnego szacunku GUS, PKB wzrósł o 11,1 proc. licząc rok do roku. Na wynik II kw. jednak duży wpływ miał tzw. efekt bazy, czyli silny spadek PKB w II kw. 2020 r. Zdaniem ekonomistów, z którymi rozmawiała PAP, w III kw. tempo wzrostu gospodarczego będzie niższe.

"Spodziewamy się wzrostu PKB w III kw. na poziomie 4,6 proc. Głównym motorem będzie konsumpcja, która wzrosła wg naszych szacunków o 5 proc. Nie mieliśmy lockdownów, które negatywnie wpłynęłyby na wydatki konsumentów, rynek pracy był silny, więc spodziewamy się mocnej konsumpcji. Kolejnym czynnikiem, który napędzał wzrost PKB w ubiegłym kwartale w ujęciu r/r były inwestycje, spodziewamy się, że wzrosły o 6,4 proc." - powiedziała główna ekonomistka Alior Banku Agata Filipowicz-Rybicka.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dodała, że choć inwestycje są niepewne, bo w poprzednim kwartale okazały się niższe od oczekiwań, a w kwartale wcześniejszym wyższe, jednak duże firmy pokazują i dobre wyniki finansowe, i wzrost nakładów inwestycyjnych, stąd oczekiwanie, że cała gospodarka kontynuuje ożywienie.

Jej zdaniem pewnym ograniczeniem dla tempa wzrostu PKB są problemy z podażą surowców i podzespołów, które przekładają się na dostępność produktów dla konsumentów.

Jak powiedział ekonomista Banku Pekao Adam Antoniak, prognoza banku dot. PKB w III kw. to 4,7 proc. "Wiemy, że gospodarka dobrze sobie radziła, handel radził sobie dobrze, podobnie jak przemysł, który pokazał solidny wynik mimo widocznych problemów z łańcuchami dostaw" - wskazał.

Stwierdził, że biorąc pod uwagę konsensus prognoz rynkowych, według których wzrost PKB w III kw. wyniósł 4,8 proc., jest szansa nawet na lepszy wynik.

"Oczekujemy, że wzrost PKB w III kw. wyniósł 5,7 proc. Nasze prognozy dotyczące wzrostu konsumpcji i inwestycji nie odbiegają od średniej prognoz rynkowych, ale nieco inaczej szacujemy wpływ eksportu netto i zapasów na wzrost gospodarczy. Sądzimy na przykład, że firmy starały się zwiększać zapasy w sytuacji, kiedy pojawiło się ryzyko braków czy też nasilenie problemów z dostawami" - powiedziała ekonomistka PKO BP Urszula Kryńska.

Dodała, że według PKO BP wyraźny wpływ na wzrost PKB w III kw. miały usługi, które notowały wyraźne ożywienie w tym okresie.

W całym roku - według ekonomistów Alior Banku i Pekao - wzrost PKB wyniesie 5 proc., a w ocenie PKO BP obędzie to 5,4 proc.

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych