Ekonomista PKO BP: inflacja w sierpniu wzrosła do 5,3 proc.

Prognozujemy inflację w sierpniu na poziomie 5,3 proc. r/r. Spodziewamy się wzrostów cen szerokiej palety dóbr i usług – powiedział PAP ekonomista PKO BP Kamil Pastor.

Autor: Pap 31 sierpnia 2021 08:21

We wtorek GUS opublikuje szybki szacunek inflacji w sierpniu. W lipcu wskaźnik wzrostu cen wyniósł 5 proc. licząc rok do roku.

"Prognozujemy inflację w sierpniu na poziomie 5,3 proc. r/r. Spodziewamy się wzrostów cen szerokiej palety dóbr i usług. Do wysokiej inflacji nadal przyczyniają się wysokie ceny paliw oraz rosnąca dynamika cen żywności" - powiedział PAP ekonomista banku PKO BP Kamil Pastor.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Dodał, że w sierpniu inflację prawdopodobnie podbijały też podwyżki cen gazu oraz taryf wodnych. Jego zdaniem w dalszym ciągu powinny rosnąć też ceny w branżach, które doświadczyły skokowego wzrostu popytu po ostatnim luzowaniu restrykcji: gastronomii, hotelarstwie i rekreacji.

W ocenie analityka wysoka inflacja będzie się utrzymywać przez wiele miesięcy.

"Spodziewamy się, że inflacja CPI pozostanie w okolicy 5 proc. do końca 2021 r. z lokalnym jej szczytem w grudniu. W kolejnym roku powinna się nieco obniżyć, ale nadal pozostawać na podwyższonym poziomie. Przewidujemy, że w 2022 r. może średnio wynieść 3,7 proc." - stwierdził Kamil Pastor. 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

REKOMENDOWANE DLA CIEBIE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych