Fabryki Mebli Forte z niższą rentownością

Wartość skonsolidowanych przychodów ze sprzedaży Fabryk Mebli "Forte" w II kwartale 2022 roku wyniosła 333 mln zł.

Autor: aw 26 lipca 2022 11:16

  • Szacunkowa wysokość skonsolidowanego wyniku EBIT GK Fabryk Mebli "Forte" za II kwartał br. wyniosła 22 mln zł, w stosunku do 41 mln zł analogicznego okresu roku 2021 roku
  • To spadek o 46 proc.
  • EBIT za całe I półrocze 2022 roku ukształtował się na poziomie 54 mln zł, w stosunku do 86 mln zł w analogicznym okresie roku 2021 - to spadek o 37 proc.

Szacunkowa wysokość skonsolidowanego wyniku EBITDA Fabryk Mebli "Forte" za II kwartał br. wyniosła 36 mln zł, w stosunku do 55 mln zł w II kwartale roku 2021 - to spadek o 34 proc.

EBITDA Grupy Kapitałowej za całe I półrocze 2022 roku wyniosła 82 mln zł, w stosunku do 113 mln zł w analogicznym okresie roku 2021 - to spadek o 27 proc.

Szukasz terenów inwestycyjnych? Zobacz oferty na PropertyStock.pl

Głównym powodem obniżenia rentowności jest wysoki wzrost kosztów surowców i materiałów do produkcji - przede wszystkim drewna i materiałów drewnopochodnych, których przeniesienie na odbiorcę następuje z dużym opóźnieniem. Jednocześnie w II kwartale 2022 r. można zaobserwować wyraźne spowolnienie na rynku meblowym, które negatywnie wpływa na dynamikę sprzedaży mebli na wszystkich rynkach obsługiwanych przez spółkę. W ujęciu ilościowym sprzedaż mebli w pierwszej połowie 2022 roku jest o prawie 10 proc. niższa, niż w analogicznym okresie roku poprzedniego.

Pozytywnym czynnikiem w II kwartale 2022 roku był rynek płyty meblowej, na którym w związku z mocno ograniczoną podażą, pomimo niższego popytu na meble, udaje się przełożyć wzrastające koszty produkcji na cenę produktu, przy pełnym wykorzystaniu mocy produkcyjnych fabryki płyt wiórowych w TANNE.

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

SŁOWA KLUCZOWE

SPOŁECZNOŚCI

House Market: polub nas na Facebooku

Obserwuj House Market na Twitterze

RSS - wiadomości na czytnikach i w aplikacjach mobilnych